Dodano: 14 września 2022r.

E-zwolnienia online – czym są i dlaczego warto z nich skorzystać?

E-zwolnienia online są doskonałą alternatywą dla standardowych papierowych zwolnień. Proces ich generowania jest szybki, a także pozwala nam na pozostanie w domu i skontaktowanie się z lekarzem za pomocą telefonu, maila lub strony oferującej konsultacje online. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne teraz, podczas pandemii. Dzięki niemu ograniczymy kontakty z innymi ludźmi i zmniejszymy ryzyko ich zarażenia. L4 generowane online to również duże udogodnienie dla nas samych. Nie istnieje potrzeba fatygowania się zarówno do przychodni, jak i do miejsca pracy. Proces wystawiania zwolnienia jest całkiem zautomatyzowany i pozwala na natychmiastowe podjęcie się kuracji oraz ewentualnej izolacji domowej. W dzisiejszym artykule przedstawiamy czym są takie zwolnienia, jak je otrzymać, a także co należy zrobić jeśli już je otrzymamy.

E-zwolnienia online – czym są i dlaczego warto z nich skorzystać?

 

E-zwolnienia online są często określane skrótem eZLA. Są to elektroniczne zwolnienia lekarskie, które zastąpiły tradycyjne, papierowe wersje L4. Są generowane przy pomocy specjalnego oprogramowania należącego do ZUS – PUE. Pozwala ono na korzystanie z wielu wygodnych funkcjonalności, których nie oferował wcześniej klasyczny system zwolnień. Podczas generowania zaświadczenia o niedyspozycyjności, podawane są wszystkie niezbędne dane. Co ciekawe, nie znajdziemy w nich nazwy choroby. Zastępują ją kody cyfrowe określające, czy chory powinien pozostać w łóżku, czy może swobodnie się przemieszczać, co ma znaczenie podczas kontroli przeprowadzanych przez ZUS. Często możemy zobaczyć również kody oznaczające przyczynę niedyspozycyjności, przyjmujące postać jednej z liter od A do E.

Zobacz więcej na e-zwolnienie24h.pl

Ile trwa wygenerowanie?

Wystawienie zwolnienia w formie elektronicznej trwa bardzo szybko. Wszystko dlatego, że wymagane jest zaledwie kilka kliknięć, aby było ono gotowe. L4 zostaje przesłane na nasze konto PUE, dzięki czemu możemy mieć wgląd do zawartych na nich informacji, takich jak na przykład czas jego obowiązywania. Od 2018 roku zwolnienia elektroniczne zaczęły całkiem wypierać te papierowe. Oprócz szybkiego wygenerowania, takie zwolnienie daje nam również komfort pozostania w domu i nie narażania siebie i innych. Przychodnie, do których dawniej zgłaszano się po wystawienie L4 są skupiskiem osób chorych na różne choroby. Dzięki braku potrzeby odwiedzania ich, znika ryzyko zarażenia się, a także rozprzestrzeniania choroby.

Kto może wystawiać e-zwolnienia online?

E-zwolnienia online może zostać wygenerowane przez każdego lekarza posiadającego stosowne uprawnienia. Wymagany jest również podpis elektroniczny, który potwierdzi tożsamość. Zwolnienie może być wystawione przez naszego lekarza rodzinnego lub jakiegokolwiek innego, wybranego przez nas specjalistę. Nie ma znaczenia, czy wcześniej byliśmy pacjentami tego medyka. Może to być nasza pierwsza konsultacja z nim, a L4 będzie tak samo ważne. Najważniejsze jest przeprowadzenie przez niego stosownego badania lub dokładnego wywiadu, który pozwoli podjąć mu decyzję o wystawieniu zwolnienia, ale także terminie jego obowiązywania. Niedyspozycyjność może trwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni, wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby i rodzaju dolegliwości.

Jak załatwić to bez wychodzenia z domu?

Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach, technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie i oferuje nam coraz lepsze udogodnienia. Jednym z nich jest możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy kontakt telefoniczny z naszym lekarzem, który po rozmowie podejmie decyzję o wystawieniu L4. Gdyby był on niedostępny, możemy skorzystać z jednej ze stron oferujących konsultacje lekarską i wygenerowanie zwolnienia, takich jak www.e-zwolnienie24h.pl. Do dyspozycji mamy wolne terminy, na które możemy się zapisać by odbyć wizytę online, ale także dyżury lekarzy, podczas których możemy połączyć się z wolnym obecnie medykiem. Takie rozwiązanie jest doceniane szczególnie teraz, podczas pandemii, kiedy staramy się nie wychodzić z domu, tym bardziej z objawami wskazującymi na koronawirusa.

Co zrobić po otrzymaniu zwolnienia?

Zwolnienia generowane przez Internet mają wiele zalet. Jedną z nich jest ogromna wygoda jaką oferują chorym pacjentom, ale także lekarzom i pracodawcom. W przypadku klasycznych, papierowych zwolnień, po otrzymaniu zaświadczenia, trzeba było dostarczyć je pracodawcy, aby potwierdzić i usprawiedliwić swoją nieobecność. Nowoczesne zwolnienia elektroniczne, generowane za pomocą platformy PUE, automatycznie pojawiają się w systemie. Tym samym, zostają one przesłane na nasze konto, ale również na konto pracodawcy. Dzięki temu nie musimy martwić się terminami, których przekroczenie wiązałoby się z ograniczeniem zasiłku chorobowego lub opiekuńczego. Ponadto, unikniemy kontaktu z innymi osobami, a tym samym zarażenia ich. Możemy w pełni oddać się kuracji, a wszelkie formalności zostaną załatwione za nas automatycznie przez system.

 

Źródło: artykuł partnera, fot. PxHere