Dodano: 28 września 2022r.

E-papierosy - czy na pewno wiemy, co wdychamy?

E-papierosy często są reklamowane jako produkty, których szkodliwość dla zdrowia jest znacznie niższa niż tradycyjnych papierosów. W literaturze można znaleźć określenia mówiące nawet o 95-procentowej redukcji negatywnego wpływu na zdrowie względem wyrobów tytoniowych. Kluczem do tego mają być znacznie mniej szkodliwe substancje e-papierosów. Czy jednak naprawdę tak jest i czy rzeczywiście wiemy, co wdychamy?

E-papierosy - czy na pewno wiemy, co wdychamy?

 

E-papierosy: brak długotrwałych obserwacji

Badania nad e-papierosami prowadzone są od zaledwie kilku-kilkunastu lat. Wszystko ze względu na dość krótki staż tych produktów na rynku, co naturalnie ogranicza możliwość prowadzenia długofalowych obserwacji. Istnieją już jednak metaanalizy, podejmujące próbę zebrania dostępnej wiedzy na temat tego, jak składniki płynów do e-papierosów i poszczególne substancje aromatyzujące wpływają na zdrowie. Jednak nawet one, jak np. praca naukowców z Uniwersytetu w Teksasie, wskazują, że na wyciąganie jednoznacznych wniosków dostępnych danych jest za mało. Dodatkową trudność naukowcom sprawia duże zróżnicowanie płynów do e-papierosów.

Substancje dobrze znane

W skład e-papierosów wchodzi wiele substancji dobrze znanych zarówno z tradycyjnych papierosów (np. nikotyna), jak też z przemysłu spożywczego (chociażby gliceryna czy glikol propylenowy). I tak np. chociaż oczyszczona nikotyna, znajdująca się w e-papierosach sama w sobie nie jest uznana za substancję rakotwórczą, to, jak wskazują J. Lee i J.P. Cooke, może ona sprzyjać rozwojowi guzów nowotworowych powstałych z innych przyczyn pierwotnych, niejako odżywiając je. Nikotyna ma zresztą udowodnione np. negatywne działanie na układ krążenia.

Na rynku występują co prawda e-papierosy w wersji bez nikotyny. Niektórzy mogliby uznać, że jest to rozwiązanie jeszcze bardziej prozdrowotne i sprawiające, że taki produkt ma już zupełnie neutralny wpływ na organizm ludzki. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo różne substancje są stosowane jako składniki płynów do e-papierosów. I w wielu przypadkach ich szkodliwość dla zdrowia nie została dostatecznie przebadana.

Substancje aromatyzujące i inne

Grupa naukowców z Johns Hopkins University przeprowadziła badania, w których odkryli, że różnego rodzaju e-papierosy zawierają tysiące, niewymienionych przez producentów, substancji chemicznych, które wchodzą w skład wdychanego podczas waporyzacji aerozolu. W swoich badaniach autorzy podkreślili, że jak dotąd porównywano e-papierosy z tradycyjnymi papierosami i pod względem tych substancji, które są obecne w dymie tytoniowym, rzeczywiście e-papierosy wydawały się być znacznie bardziej przyjaznym dla zdrowia rozwiązaniem. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że zawierają one wiele niezbadanych jeszcze związków, których szkodliwość dla zdrowia nie jest jeszcze znana.

Nie wiemy, co palimy

Duża liczba i ogromna dynamika rozwoju rynku elektronicznych papierosów oraz płynów do nich sprawia, że trudno jest mieć pewność, jakie substancje wdychamy podczas palenia e-papierosów. Co ciekawe, ze wspomnianych badań wynikało, że liczba związków we wdychanym aerozolu jest jeszcze większa niż w samym wkładzie do e-papierosa. Wszystko za sprawą procesu podgrzewania. Naukowcy odnaleźli w badanych przez siebie aerozolach ok. 2 tysiące różnych substancji, z czego większość była nieznana. Spośród znanych, alarm powinny wzbudzić np. obecność kofeiny, pestycydów czy "chemikaliów przemysłowych" wykrytych w pojedynczych produktach. Dlatego badacze stwierdzili, że nie można jednoznacznie powiedzieć, iż e-papierosy są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych.

Bibliografia:

  1. Lee, J.P. Cooke, Nicotine and pathologicalangiogenesis, Life Sci. 91 (2012) 1058–1064. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2012.06.032.
  2. A. Kaisar, S. Prasad, T. Liles, L. Cucullo, A Decade of e-Cigarettes: Limited Research & UnresolvedSafetyConcerns, Toxicology. Author manuscript; available in PMC 2017 Jul 28.
  3. W. Tehrani, M. N. Newmeyer, A. M. Rule, C. Prasse, Characterizing the ChemicalLandscape in Commercial E-CigaretteLiquids and Aerosols by Liquid Chromatography–High-Resolution Mass Spectrometry, Chem. Res. Toxicol. 2021, 34, 10, 2216–2226.

 

Źródło: artykuł partnera