Spędzanie co najmniej dwóch godzin tygodniowo na łonie natury wystarczy, by cieszyć się dobrym zdrowiem oraz lepszym samopoczuciem – wynika z nowych badań brytyjskich naukowców.
Coraz więcej badań wskazuje, że spędzanie czasu w parku, w lesie, na plaży czy łące jest związane ze zdrowszym i szczęśliwszym życiem. Wskazują na to także nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Exeter. Zgodnie z nimi, ludzie, którzy spędzają co najmniej 120 minut w tygodniu na łonie natury, znacznie lepiej oceniają swój stan zdrowia i cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym niż ci, którzy w ciągu przeciętnego tygodnia nie mają kontaktu z naturą w ogóle.
Badacze w publikacji na łamach „Scientific Reports” stwierdzili, że granica minimum 120 minut tygodniowo na łonie natury dotyczy wszystkich, niezależnie od wieku, płci, grupy zawodowej, zamożności, ogólnego stanu zdrowia czy niepełnosprawności. Zaznaczyli też, że nie ma znaczenia, czy próg dwóch godzin osiągniemy za jednym razem, czy przez kilka krótszych wizyt.
- Powszechnie wiadomo, że przebywanie na łonie natury może być dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia, ale do tej pory nie byliśmy w stanie ocenić, ile trzeba na to poświęcić czasu. Większość z badanych miała kontakt z naturą w odległości zaledwie trzech kilometrów od domu, więc nawet odwiedzanie lokalnych miejskich terenów zielonych wydaje się być dobrym pomysłem, a dwie godziny w tygodniu nie wydają się być jakimś długim czasem, zwłaszcza że można go podzielić na krótsze fragmenty – powiedział Mat White z University of Exeter Medical School, który kierował badaniami.
W badaniu wykorzystano dane prawie 20 tys. Brytyjczyków. Pozyskano je w latach 2014–2016 w ramach największego na świecie badania gromadzącego dane na temat cotygodniowego kontaktu ludzi z przyrodą. Każdy z ankietowanych był pytany czy w ciągu tygodnia spędza czas na łonie natury. Jeśli odpowiedź była twierdząca, ankieter prosił o więcej szczegółów, w tym o to, jak długo trwała ta wizyta czy gdzie dokładnie miała miejsce – park, las czy może plaża. Każdy był także pytany o ogólny stan zdrowia oraz o to, czy jest zadowolony ze swojego życia.
Łącząc te odpowiedzi autorzy badania stwierdzili, że osoby, które w ciągu tygodnia spędzały mniej niż dwie godziny na łonie natury podobnie oceniały swoje zdrowie i samopoczucie z tymi, którzy nie doświadczyli żadnego tego typu kontaktu. Z drugiej strony, ci, którzy spędzili ponad dwie godziny w parkach czy lasach, wyżej od poprzednie grupy oceniali swój stan zdrowia i samopoczucia.
- Istnieje wiele powodów, dla których spędzanie czasu na łonie natury może być dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia, w tym nabranie dystansu do codziennych problemów czy zmniejszanie stresu. Daje to także świetną okazję do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Obecne odkrycia stanowią cenne wsparcie dla lekarzy w przedstawianiu zaleceń dotyczących spędzania czasu na łonie natury w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia, podobnie jak w przypadku cotygodniowych ćwiczeń fizycznych – przyznał Terry Hartig z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji, współautor badania.
Nie jest jasne, czy związek między szczęściem i dobrym samopoczucie a kontaktem z przyrodą wynika z tego, że na łono natury wybierają się częściej osoby szczęśliwsze i z dobrym samopoczuciem, czy wynika to z tego, że samo obcowanie z przyrodą sprawia, że czujemy się lepiej. Autorzy badań zaznaczyli, że jednym z wyjaśnień może być fakt, że czas spędzony na świeżym powietrzu jest wskaźnikiem aktywności fizycznej i to właśnie napędza wspomniane relacje, a nie kontakt z naturą jako taki.
Wyniki analiz są poparte wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że życie w kontakcie z przyrodą wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, otyłości, cukrzycy, nagłych przypadków astmy lub zaburzeń psychicznych.
Źródło: University of Exeter, fot. Pexels