Jak podają dane statystyczne, nałogiem nikotynowym objęte jest ok. 25 proc. społeczeństwa. Wśród nich można wyróżnić regularnie palących, nałogowych i okazjonalnych palaczy. To jedna z bardziej widocznych części społeczeństwa szczególnie w obszarze publicznym. Palenie papierosów samym palaczom dostarcza przyjemne doznania, jednak tego samego nie powiedzą osoby niepalące, które określane są często jako bierni palacze. Do rzucenia papierosów potrzebny jest dobry plan, ale również motywacja, a niekiedy też lekarstwo. Z pomocą przychodzą leki, dzięki którym łatwiej wrócisz do czasów „sprzed zapalenia pierwszego papierosa”. Co zawiera i jak działa lek na rzucenie palenia?
Wiadomo, że papierosy/e-papierosy uzależniają (tak konkretniej to nikotyna). Dzieje się tak za sprawą pewnego roślinnego alkaloidu, który znany jest wśród wszystkich (nie chodzi o kofeinę). Chodzi konkretnie o nikotynę, która poprzez swój mechanizm działania pobudza istotną strukturę mózgową, jaką jest układ (ośrodek) nagrody/przyjemności. Jak nikotyna wpływa na organizm? Stosowana w niskich dawkach wykazuje działanie stymulujące, co palacz odczuwa jako „czystą przyjemność”. Oprócz tego wpływa na szereg szlaków metabolicznych poprzez oddziaływanie z określonymi enzymami. Pisząc o papierosach, należy pamiętać, że paleniu towarzyszy wydzielanie się wielu szkodliwych składników jak tlenek węgla, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, fenol, krezol i liczne inne karcynogeny, które mają wpływ na rozwój nowotworu - w przypadku palaczy najczęściej płuc.
Mimo tego, że nikotynizm nie jest łatwy do rzucenia, to obecna medycyna proponuje kilka metod leczenia. Jedną z nich są tabletki na rzucenie palenia, które w swoim składzie zawierają substancje czynne, dzięki którym odzwyczajenie od tytoniu staje się łatwiejsze, a objawy głodu nikotynowego zmniejszone znacznie. Co zawierają tabletki na rzucenie palenia? Wśród składników wymienia się nikotynę (tak, tę samą co w przypadku papierosów), cytyzynę i kilka innych substancji dostępnych jedynie na receptę. Wiele osób może zadziwić fakt, że „lecznicze tabletki z nikotyną” mają pomóc w rzuceniu nikotyny. Owszem, w tzw. NTZ należy zachować określony schemat stosowania nikotyny, który umożliwi odzwyczajenie się od niej. Innym wariantem jest tzw. cytyzyna, którą zwykle przyjmuje się 25 dni w określonym schemacie dawkowania (jest on szczególnie istotny). Podsumowując - tabletki na rzucenie palenia mogą zawierać nikotynę, cytyzynę i inne substancje dostępne jedynie z przepisu lekarza.
Rzucenie nałogu papierosowego niesie za sobą wiele korzyści - oczywiście nie wszystkie z nich pojawią się od razu czy tydzień od rzucenia. Większość z nich występuje po określonym czasie - może być to okres 30 minut, a niekiedy wielu miesięcy czy lat. Co dzieje się zatem w organizmie po zaprzestaniu palenia? Po ok. 20 minutach praca serca i ciśnienie wraca do normy, po dobie z organizmu zostaje wyeliminowany tlenek węgla. Po roku ryzyko zawału serca spada o połowę, a po 10 - ryzyko zawału serca jest na tym samym poziomie jak u osoby, która nigdy nie paliła. Czy to koniec zalet? NIE! Pozostaje wiele innych aspektów jak kwestia pieniędzy (terapie pomagające rzucić palenie są zwykle tańsze od samego nałogu), estetyki (znika problem śmierdzących papierosami włosów czy żółtych paznokci, a także „zniewalającego” oddechu). Oprócz tego na uwolnieniu się od nałogu zyskuje skóra, włosy paznokcie, serce, płuca, płodność, zęby, żołądek i przełyk. Bardzo często z rzucenia palenia cieszą się niepalące osoby towarzyszące, rodzina, znajomi.
Każdy lek niezależnie od wskazań, działania posiada określone skutki uboczne, ograniczenia w stosowaniu, interakcje czy przeciwwskazania. Podobnie jest w przypadku leków stosowanych w ramach nikotynowej terapii zastępczej czy innych leków na rzucenie palenia. Niezależnie czy stosujemy plastry na rzucenie palenia, leki z cytyzyną, pastylki do ssania z nikotyną krok pierwszy to przeczytanie ulotki!
Źródło: artykuł partnera