Dodano: 19 październik 2018r.

Dlaczego problem z nietrzymaniem moczu traktujemy jak temat tabu?

Gdyby spojrzeć na możliwości medycyny jeszcze kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu, możemy zauważyć ogromny rozwój technologiczny i naukowy. Nowoczesna medycyna nie jest już bezsilna w obliczu większości schorzeń. My, jako pacjenci, także jesteśmy coraz bardziej świadomi i nie boimy się podejmować leczenia. Zazwyczaj. Jest bowiem jedno schorzenie, którego istnienie zupełnie wypieramy – szczególnie w sytuacji, gdy to właśnie nas dotknie. Mowa o nietrzymaniu moczu.

 

Problem z nietrzymaniem moczu na cenzurowanym

Najwyższy czas otwarcie porozmawiać o NTM, czyli o nietrzymaniu moczu. W powszechnej świadomości nadal bowiem pokutuje przeświadczenie, że problem z nietrzymaniem moczu dotyczy wyłącznie osób starszych, w szczególności kobiet. I nie ma sensu nad nim dywagować, bo w końcu taka jest naturalna kolej rzeczy – organizm się starzeje, a to pociąga za sobą pewne skutki, m.in. w postaci inkontynencji. Otóż nie!

Problem z nietrzymaniem moczu, choć rzeczywiście w dużej mierze dotyczy osób starszych i statystycznie częściej borykają się z nim kobiety, może tak naprawdę pojawić się w każdym wieku, jak u kobiet, tak u mężczyzn. Przyczyn takiego stanu może być wiele – od osłabienia mięśni dna miednicy w wyniku ciąży i porodu, przez rozrost gruczołu krokowego u mężczyzn, po zapalenie pęcherza moczowego, zaburzenia neurologiczne czy nadmierne picie alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Wystąpieniu NTM sprzyjają też: palenie papierosów, siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, a nawet przyjmowanie niektórych leków (przede wszystkim tych o działaniu rozkurczowym i moczopędnym). Jak zatem widać, NTM ma znacznie szerszy zasięg i jest obecnie uznawany za problem społeczny. My jednak wciąż nie chcemy o nim mówić głośno. Udajemy, że go nie ma.

Nietrzymanie moczu – temat tabu

Bez wątpienia, pomimo licznych kampanii, problem nietrzymania moczu urósł do rangi tematu zakazanego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to dolegliwość intymna, bardzo krępująca dla tych, którzy muszą się z nią mierzyć. Nietrzymanie moczu pociąga za sobą skutki w postaci trudności w utrzymaniu higieny, a to już społecznie nie jest akceptowalne.

Należy jednak czym prędzej zmienić sposób myślenia, by pomóc sobie bądź osobom z naszego najbliższego otoczenia, u których występuje NTM. Pierwszym krokiem jest zatem udanie się do lekarza. To on stawia diagnozę, ustala przyczynę i na tej podstawie wdraża najbardziej efektywne leczenie, zależne od indywidualnego przypadku.

Nietrzymanie moczu powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale też psychiczny. W związku z tym pacjenci z NTM wycofują się z życia towarzyskiego, ich samopoczucie i samoocena są znacznie obniżone. Aby to zmienić, warto sięgnąć po specjalistyczne produkty, jak np. wkładki czy bielizna chłonna marki TENA. Zaletą produktów jest to, iż chłoną wilgoć, pozostawiając skórę przyjemnie suchą i czystą, a jednocześnie absorbują nieprzyjemne zapachy, co także wpływa na poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

 

Źródło: artykuł partnera