Dodano: 04 marca 2021r.

Detoks alkoholowy – szybki sposób na odtrucie alkoholowe

Alkoholizm to choroba długotrwała, która rozwija się stopniowo i stopniowo niszczy organizm pacjenta. Substancja odurzająca, krążąca w krwiobiegu, dociera bowiem do wszystkich komórek w organizmie. Wywiera wpływ na pracę wielu narządów i ogólne samopoczucie chorego. Aby przerwać ten stan, konieczne jest podjęcie decyzji o zakończeniu ciągu alkoholowego i rozpoczęciu leczenia. Pacjenci coraz częściej decydują się na profesjonalny detoks alkoholowy w Katowicach.  Głównie ze względu na niezwykle niską skuteczność domowego odtrucia alkoholowego, a nawet niebezpieczeństwo z nim związane.

Detoks alkoholowy – szybki sposób na odtrucie alkoholowe

 

Detoks alkoholowy w Katowicach przeprowadza się w specjalistycznych placówkach leczenia uzależnień, centrach medycznych, oddziałach szpitalnych, ambulatoriach. Odtrucie dostępne jest w ofercie coraz większej ilości miejsc, w związku z ciągle rosnącą liczbą osób chorych na alkoholizm. Chorobę alkoholową można bowiem obecnie nazwać schorzeniem cywilizacyjnym XXI wieku.

Odtrucie organizmu

Detoks alkoholowy w Katowicach dostępny jest dla każdego, kto chce w szybki i skuteczny sposób pozbyć się objawów zatrucia alkoholowego, odstawić substancję odurzającą lub przywrócić równowagę organizmu. Może z niego zatem skorzystać zarówno alkoholik, jak i zdrowa osoba. Osoby uzależnione od alkoholu w detoksie poszukują drogi do życia w trzeźwości. To właśnie odtrucie alkoholowe jest pierwszym ich krokiem do rozpoczęcia procesu leczenia. Osoby, które nie spożywają alkoholu nałogowo, ale jedynie okazjonalnie, również mogą liczyć na pomoc specjalistów w Centrum Medycznym Galmedic. Uporczywe objawy kaca można szybko zniwelować właśnie za pośrednictwem tej terapii.

Odtrucie alkoholowe wywiera ogromny wpływ na organizm pacjenta. Szczególnie wskazane jest w przypadku pacjentów, których ciągi alkoholowe są długotrwałe, a więc trwają co najmniej tydzień. Przedłużający się stan upojenia alkoholowego doprowadza bowiem do wystąpienia stałych zmian w tkankach i narządach pacjenta. Przy jego przerwaniu następują zatem przykre skutki takiego działania, a łagodne przejście w stan trzeźwości umożliwia właśnie detoks.

Detoks alkoholowy w Katowicach – domowe sposoby?

Domowe sposoby na odtrucie organizmu są nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia i życia chorego. Alkohol etylowy jest substancją wysoce toksyczną. Jego nadmiar, zwłaszcza długotrwały, powoduje złożone zmiany w funkcjonowaniu całego organizmu człowieka. Dlatego też odtrucie alkoholowe w Katowicach należy zawsze przeprowadzać pod okiem ekspertów.

Jednoczesne pozbycie się toksyn z organizmu i jego nawodnienie nie jest możliwe bez zastosowania dożylnej infuzji kroplówek witaminowych. Samodzielnie, drogą doustną, pacjent nie jest w stanie dostarczyć do organizmu potrzebnej dawki elektrolitów i minerałów. Ponadto, stosowanie środków farmaceutycznych, leków bez recepty czy suplementów diety bez kontroli i nadzoru lekarza może okazać się niebezpieczne. Nie trudno tu o przedawkowanie, a nawet wzbudzenie reakcji alergicznej na substancję czynną danego preparatu. Domowe sposoby na detoks alkoholowy mogą jedynie pomóc zwalczyć niezbyt nasilone objawy kaca. Przerwany długotrwały ciąg alkoholowy powoduje jednak występowanie tak silnych objawów głodu alkoholowego, że ich ograniczenie staje się możliwe jedynie w placówce medycznej.

Skutki alkoholizmu

Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu są złożone. Mogą być odwracalne i nieodwracalne, długo- i krótkotrwałe. Substancja odurzająca wpływa na funkcjonowanie wszystkich narządów w organizmie. Ich zaburzona praca daje odczuwalne symptomy w postaci schorzeń i objawów chorobowych. Alkoholicy najczęściej odczuwają liczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, krwionośnego, nerwowego, sercowo-naczyniowego i rozrodczego.

Detoks alkoholowy Katowice

Uzależnieni częściej chorują, ze względu na upośledzenie działania układu odpornościowego przez szkodliwe działanie alkoholowych toksyn. Substancja toksyczna uszkadza ponadto mięśnie, co przyczynia się nie tylko do osłabienia siły mięśniowej, ale może też doprowadzić do występowania groźnego schorzenia – zaniku mięśni. Nadmiar alkoholu sprzyja powstawaniu niektórych chorób nowotworowych. Część z wymienionych powyżej schorzeń może ustąpić samoistnie, jednak zdecydowana ich większość stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Nieodwracalne szkody, jakie alkohol wyrządza w organizmie, powinny być motywacją do rozpoczęcia detoksu. Nawet jeśli nie przyczyni się on do cofnięcia powstałych uszkodzeń, znacznie poprawi sposób funkcjonowania i kondycję całego organizmu.

Polacy piją nieodpowiedzialnie. Pod wpływem alkoholu doprowadzają do wypadków samochodowych, aktów wandalizmu, są agresywni i przejawiają liczne zaburzenia psychiczne. Skutki alkoholizmu nie dotyczą zatem samego uzależnionego. Bezpośrednio dotykają one bowiem również członków jego najbliższego otoczenia. Alkoholizm występujący w rodzinie jest złożonym problemem społecznym XXI wieku. Dzieci osób uzależnionych nabywają niepoprawne wzorce zachowań, przez co niezwykle często cierpią z powodu syndromu DDA (Dorosłe Dzieci Alkoholików). Dlatego też niezwykle ważna jest odpowiednio szybko podjęta terapia i leczenie choroby alkoholowej.

Detoks alkoholowy w Katowicach – Centrum Medyczne Galmedic

Detoks alkoholowy w Katowicach w Centrum Medycznym Galmedic przeprowadza się w kilku etapach. Pierwszym z nich zawsze jest przerwanie ciągu alkoholowego. Od początku leczenia pacjent przebywa pod fachową i troskliwą opieką specjalistów. W związku z tym możliwe jest jak najszybsze zniwelowanie wczesnych objawów zespołu odstawiennego. Głód alkoholowy dla większości pacjentów jest zjawiskiem nieprzyjemnym. Najczęściej występującymi jego symptomami są: ból i zawroty głowy, wymioty, nudności, problemy neurologiczne, a nawet padaczka poalkoholowa.

W drugim etapie należy możliwie szybko i skutecznie włączyć wspomagające metody leczenia alkoholizmu: farmakoterapię i/lub kroplówki witaminowe. Zwykle u pacjentów stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, nasenne oraz uspokajające. Zadaniem kroplówki witaminowej jest natomiast szybka regeneracja organizmu poprzez dostarczenie do krwiobiegu niezbędnych substancji odżywczych w maksymalnej, potrzebnej dawce. Dzięki wlewom dożylnym możliwe jest również szybkie wypłukanie toksyn z organizmu alkoholika oraz jego nawodnienie i przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej. Bez względu na wyjściowy stan i kondycję organizmu pacjenta, po tych zabiegach każdy z nich odczuwa niemal natychmiastową poprawę. Detoks alkoholowy łagodzi zatem dolegliwości fizyczne, a ponadto niweluje odczuwalne niedogodności psychiczne (takie jak zamglenie przez alkohol, ograniczenie funkcji poznawczych).

Po zakończeniu procesu odtrucia alkoholowego pacjentowi sugeruje się pozostanie pod upieką specjalistów, głównie psychoterapeutów, psychologa czy psychiatry. Psychoterapia alkoholizmu jest bowiem podstawą do zmiany nastawienia alkoholika do własnych trudności.

Kompleksowa terapia alkoholizmu

Aby leczenie alkoholizmu przyniosło jak najlepszy rezultat, nie wystarczy zatem jedynie detoks alkoholowy. W Katowicach w Galmedic w skład kompleksowej terapii choroby alkoholowej wchodzą ponadto takie elementy jak wszywka alkoholowa i psychoterapia alkoholizmu. Bez współpracy odpowiedzialnego i zgranego zespołu terapeutów z pacjentem nie można mówić o pełnym sukcesie.

Z choroby alkoholowej nigdy tak naprawdę nie można wyzdrowieć. Można jednak znacznie ograniczyć ryzyko występowania jej objawów i zerwać z nałogiem. Mimo że alkoholikiem zostaje się na całe życie, psychoterapia i pozostałe składowe leczenia skutecznie pomagają w pozostaniu w trzeźwości. Trzeźwy alkoholik, abstynent również nie powinien rezygnować z opieki specjalistów. Spotkania z innymi osobami, które kiedykolwiek miały podobne trudności pomagają bowiem pacjentowi motywować się i wytrwać w zdrowiu.

 

Źródło: artykuł sponsorowany