Każdy z nas o wielu zachodzących w przyrodzie procesach z pewnością uczył się na lekcjach fizyki i chemii. Są one wykorzystywane przez ludzi każdego dnia, także w czasie produkcji żywności czy napojów. Na szczególną uwagę zasługuje między innymi destylacja, czyli proces, który miał być wykorzystywany nawet przez greckich alchemików. W IV wieku przed naszą erą w użyciu była już destylacja spirytusowa. Przekonaj się, jaka jest historia procesu skraplania i do czego on dziś służy.
Nazwa destylacja to określenie na proces rozdzielania ciekłych, wieloskładnikowych mieszanin poprzez ich odparowywanie, a następnie skraplania jej elementów. Tak otrzymany produkt nazywany jest potem destylatem. Sam zaś proces destylacji pozwala na jego wyizolowanie lub oczyszczenie. Całość przeprowadzana jest z wykorzystaniem specjalnego sprzętu. Historia procesu skraplania pokazuje, że znalazł on wiele zastosowań.
Obecnie znamy wiele różnych rodzajów destylacji, między innymi prostą, równowagową, wielostopniową, azeotropową, zeotropową oraz rektyfikację. By całość była skuteczna, konieczna jest odmienna temperatura wrzenia poszczególnych substancji. Skład gazu musi odróżniać się od cieczy.
Proces skraplania został odkryty jeszcze przed naszą erą i wykorzystywano go między innymi w antycznej Grecji czy Aleksandrii. Na początku destylacja służył między innymi celom leczniczym, wykorzystywano ją do przetwarzania wody morskiej czy przygotowywania perfum oraz balsamów. Istnieją różne podania dotyczące historycznych postaci, które zajmowały się rozwojem procesu, takich jak lekarz Pedanios, który żył w czasach panowania Nerona.
Historia procesu skraplania z czasem zaczęła się wiązać z produkcją alkoholu. Wspomnienia na ten temat pochodzą już z Chin z okresu około 800 lat przed nadejściem Chrystusa. Do jego wytwarzania wykorzystywano tam ryż. Z kolei w Wielkiej Brytanii miało to jakoby miejsce jeszcze przed przybyciem na te ziemie wojsk Imperium Rzymskiego.
Historia procesu skraplania pokazuje, że od czasów starożytnych proces ten był nieustannie rozwijany i ulepszany, wykorzystywano też do tego coraz nowocześniejsze narzędzia. Obecnie destylacja jest podstawą przygotowywania alkoholi takich jak te: https://eszampan.pl/140-destylat. W ofercie można odkryć trunki, które opierają się właśnie o dobry zacier i jego odpowiednią destylację. Zazwyczaj są to wysokoprocentowe napoje, ponieważ to właśnie one kryją się pod nazwą destylatów.
Źródło: artykuł partnera