Dodano: 24 lutego 2023r.

Depilacja laserowa — czym się charakteryzuje?

Wbrew opiniom depilacja nie jest wyłącznie znakiem nowych czasów. Tysiące lat temu Egipcjanie do usuwania włosów używali oszlifowanych kamieni, ostrych muszli, a nawet pasty cukrowej (tzw. sugaring), starożytni Grecy pozbywali się nadmiaru włosów przygotowując się do zawodów sportowych, a dla starożytnych Rzymian gładka skóra była oznaką czystości i statusu.

Depilacja laserowa — czym się charakteryzuje?

 

Depilacja jako część branży kosmetycznej stała się wszechobecna, kiedy pojawiły się maszynki do golenia, kremy depilujące i inne produkty w XX wieku. Metody te stanowiły wygodną i mniej bolesną alternatywę dla tradycyjnych metod, takich jak depilacja woskiem lub pastą cukrową. Od tego czasu depilacja stała się dostępna dla ogółu społeczeństwa, a nie tylko dla elit.

Jednak dopiero wprowadzenie technologii depilacji laserowej w 1997 roku spowodowało prawdziwą rewolucję w branży kosmetycznej. Depilacja laserowa wykorzystuje ukierunkowane światło lasera, aby uszkodzić cebulkę włosa wraz z jej korzeniami, a tym samym zapobiec wzrostowi włosów. O popularności tej technologii świadczy fakt, że tylko w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 9 milionów zabiegów depilacji laserowej.

Jak przebiega i czym różni się depilacja laserowa od innych metod?

Podczas stosowania lasera do depilacji dochodzi do uszkodzenia melaniny w mieszku włosowym, która odpowiada za wzrost włosków, a sama skóra przy tym się nie nagrzewa. Melanina jest naturalnym polimerem występującym w organizmie człowieka i odpowiadającym za kolor włosów i skóry. Dzięki selektywnemu efektowi absorpcji fotonów światła optymalny efekt uzyskuje się w przypadku włosów czarnych lub brązowych. Niestety depilacja laserowa nie jest możliwa w przypadku włosów siwych lub bardzo jasnych.

Z reguły przeprowadzany jest cykl składający się z 3-8 zabiegów w odstępach kilkumiesięcznych. Po każdym zabiegu wypada do 30 proc. włosów, a po około 1,5 miesiąca zaczynają rosnąć nowe. Dzieje się tak dlatego, że wiązka lasera oddziałuje tylko na włosy znajdujące się w fazie anagenu (wzrostu).

Co właściwie odróżnia depilację laserową od innych metod? Do zalet depilacji laserowej należą:

  • Długotrwały efekt zabiegu — najczęściej po serii zabiegów około 90% włosów usuwa się na zawsze;
  • Brak wrastających włosków;
  • Odrastające włoski stają się naturalnie cieńsze oraz miękkie w przeciwieństwie do golenia;
  • Szybki zabieg w porównaniu do depilacji depilatorem.

Przy depilacji laserowej możliwe są również skutki uboczne, takie jak zmiany pigmentacyjne (jasne lub ciemne plamy), a także pęcherze lub oparzenia. Niemniej jednak wszystkie skutki uboczne związane z depilacją laserową są tymczasowe, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia można zminimalizować, jeśli zabieg wykonywany jest przez doświadczonego specjalistę.

Technologia Moveo

Wśród metod depilacji laserowej na szczególną uwagę zasługuje technologia Moveo, do której wykorzystywany jest laser aleksandrytowy Motus AX. W przeciwieństwie do lasera diodowego, który jest popularnym analogiem, można go stosować w przypadku jaśniejszych włosów i skóry. Co więcej, badanie opublikowane w czasopiśmie Lasers in Medical Science w 2006 roku wykazało, że skutki uboczne były trzy razy częstsze w przypadku laserów diodowych niż w przypadku laserów aleksandrytowych. Schłodzona do 15 stopni Celsjusza szafirowa końcówka Motus AX optymalizuje światło lasera, czyniąc zabieg bardziej skutecznym i praktycznie eliminując dyskomfort.

Od niedawna technologia Moveo jest dostępna w nowym salonie LaserVille w Warszawie, gdzie przed depilacją laserową otrzymasz również konsultację certyfikowanego specjalisty.

Depilacja laserowa

Podsumowując

Depilacja laserowa jest popularną i skuteczną metodą usuwania owłosienia, wymaga jednak wykonania cyklu zabiegów i może mieć skutki uboczne. Pomimo kosztów, wielu decyduje się na depilację laserową, ponieważ jest to długoterminowe rozwiązanie, które może zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.

Obecnie dostępnych jest wiele technologii depilacji laserowej, z których każda ma swoje unikalne zalety i wady. Ważne jest, aby skonsultować się z licencjonowanym kosmetologiem, aby ustalić, która technologia jest najlepsza dla Twoich indywidualnych potrzeb i typu skóry.

 

Źródło: artykuł partnera