Dodano: 18 marca 2021r.

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Soczewki kontaktowe to jedna z najczęściej stosowanych metod korekcji wad wzroku. Noszenie ich daje znacznie więcej możliwości niż używanie tradycyjnych okularów. Soczewki są doceniane przede wszystkim przez osoby, które prowadzą aktywny tryb życia, prowadzą pojazdy lub po prostu nie chcą rezygnować ze swoich pasji ze względu na konieczność noszenia okularów. Aby soczewki mogły zapewnić nam pełen komfort musimy poświęcić trochę czasu na ich odpowiednią pielęgnację. Najważniejszym preparatem wpływającym na komfort użytkowania szkieł kontaktowych jest specjalny płyn do soczewek. Każdemu użytkownikowi soczewek może się jednak zdarzyć zapomnieć wziąć płyn ze sobą lub kupić kolejną butelkę. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym można go zastąpić.

Czym zastąpić płyn do soczewek?

 

Jak wybrać soczewki kontaktowe?

Szkła kontaktowe to doskonała alternatywa dla okularów korekcyjnych. Za pomocą soczewek można skorygować właściwie każdą wadę wzroku. Współczesny rynek optyczny oferuje rozwiązania umożliwiające na korekcję krótkowzroczności i nadwzroczności, jak również astygmatyzmu i prezbiopii (starczowzroczności). Dobór soczewek kontaktowych powinien być poprzedzony badaniem refrakcji określającym wadę wzroku. Dedykowanymi specjalistami w tej dziedzinie są optometryści – osoby posiadające odpowiednie kompetencje w zakresie pomiaru refrakcji oraz dopasowywania pomocy optycznych.

Zasady pielęgnacji soczewek kontaktowych

Zasady pielęgnacji soczewek kontaktowych

Podczas noszenia soczewek kluczowe jest przestrzeganie zasad higieny. To bardzo ważne szczególnie w przypadku wariantów wielokrotnego użytku, np. soczewek dwutygodniowych czy miesięcznych. Podstawą pielęgnacji szkieł kontaktowych jest specjalny płyn do soczewek. Preparaty pielęgnacyjne skutecznie czyszczą soczewki ze zgromadzonych na ich powierzchni osadów białkowo-lipidowych. Są to naturalne zanieczyszczenia gromadzące się na soczewkach w trakcie ich noszenia, które mogą wpływać na wyraźne widzenie i komfort użytkowania. Płyny do pielęgnacji soczewek mają działanie nawilżające i odkażające. Składnikiem nawilżającym jest hialuronian sodu, substancja o unikatowej formule zapobiegająca utracie wilgoci przez soczewkę. Płyn do soczewek czyści i dezynfekuje szkła kontaktowe, jak również umożliwia bezpieczne przechowywanie po zdjęciu ich z oczu.

Preparaty do pielęgnacji soczewek najlepiej kupować w renomowanych salonach optycznych. Bardzo duży wybór specjalistycznych preparatów do szkieł kontaktowych znajdziemy również w dobrych sklepach internetowych z soczewkami, np. bezokularow.pl. To jeden z najlepszych, największych i najpopularniejszych e-sklepów z soczewkami i artykułami do soczewek w Polsce. W bezokularow.pl możemy zamówić produkty z najwyższej półki w bardzo przystępnych cenach. Niewątpliwą zaletą tego sklepu jest również interesujący program lojalnościowy obejmujący całą rodzinę. Płyny do soczewek w bezokularow.pl dostępne są w różnej pojemności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które często podróżują, mogą np. wybrać opakowanie o pojemności 60 ml, idealne do samolotu. U użytkowników ceniących sobie rozwiązania ekonomiczne świetnie sprawdzą się natomiast duże opakowania – 100 ml, 360 ml lub 500 ml.

Co zamiast płynu do soczewek?

Jeśli zapomnisz uzupełnić zapasy płynu do soczewek, w nagłych sytuacjach możesz posłużyć się preparatem przygotowanym domowymi sposobami. Aby zachować podstawowe środki higieny powinieneś jednak skorzystać z odpowiednich środków. Najgorszym z możliwych rozwiązań jest zastąpienie płynu pielęgnacyjnego zwykłą wodą z kranu. Woda z sieci wodociągowej zupełnie nie nadaje się do przepłukiwania, dezynfekowania i przechowywania szkieł kontaktowych. Najlepszym sposobem na zastąpienie płynu do soczewek jest zastosowanie soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna jest w stanie zapewnić szkłom kontaktowym odpowiedni poziom nawilżenia, dlatego bez wątpienia jest najlepszym zamiennikiem profesjonalnego płynu do soczewek. Pamiętaj, że sól fizjologiczna, choć dobrze nawilża, to nie usuwa zanieczyszczeń tak skutecznie jak tradycyjny płyn pielęgnacyjny, dlatego może być jedynie środkiem doraźnym. Podobnie jednorazowym rozwiązaniem może być użycie wody niegazowanej. Wodę z butelki możesz wykorzystać do czyszczenia szkieł ze znajdujących się na ich powierzchni drobnych zanieczyszczeń. W taki sposób ochronisz oczy przed zmęczeniem, lecz nie powinieneś korzystać z takiego rozwiązania na co dzień. Wskazówki na temat samodzielnego przygotowania płynu do soczewek krok po kroku znajdziesz w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/czym-zastapic-plyn-do-soczewek. Pamiętaj, by do codziennego użytku stosować jedynie oryginalne preparaty przeznaczone do pielęgnacji szkieł kontaktowych.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany