Dodano: 24 kwietnia 2020r.

Czym jest zapalenie żył i jak sobie z nim radzić?

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, w skrócie ZZŻP, to częsta jednostka chorobowa, która jest bardziej powszechna wśród kobiet. Choroba wynika z długotrwałego zalegania krwi w żyłach i jej utrudnionego odpływu w kierunku serca, co powoduje zmiany w ścianie żyły i rozwój zapalenia. Powodem może być m.in. siedzący tryb pracy. Diagnostyka tej choroby jest stosunkowo łatwa, ponieważ często zdarza się, że wystarczą same objawy zgłaszane przez pacjenta oraz badanie fizykalne wykonane przez lekarza. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów i wyeliminowaniu ryzyka rozwoju powikłań, którymi może być nawet zatorowość płucna [1].

zapalenie żył

 

Przyczyny ZZŻP

Istnieje szereg czynników predysponujących do wystąpienia tej choroby i są to:

  • żylaki,
  • unieruchomienie (np. pobyt w szpitalu),
  • okres okołooperacyjny, który wymaga długotrwałego leżenia,
  • urazy,
  • ciąża i połóg,
  • nowotwory złośliwe,
  • doustna antykoncepcja i hormonalna terapia zastępcza,
  • podeszły wiek,
  • otyłość [2].

Obraz kliniczny choroby

W ZZŻP występuje obrzęk kończyny z zaczerwienieniem skóry. Palpacyjnie (dłońmi) można wyczuć guzkowate/powrózkowate zgrubienia (pacjenci często opisują ten objaw jako biegnący sznur pod skórą). W rzadszych przypadkach może towarzyszyć gorączka, ból, ropna treść w miejscu zajętego naczynia [3].

Jak wygląda leczenie?

Leczenie ZZŻP jest dwukierunkowe: łagodzenie objawów, czyli leczenie miejscowe, oraz zwalczanie przyczyny zapalenia – leczenie ogólnoustrojowe. Podstawą terapii zapalenia żył jest podawanie heparyny drobnocząsteczkowej podskórnie w formie zastrzyków przez okres 5-6 tygodni.

W postępowaniu objawowym warto zastosować żele zawierające heparynę – np. Lioton 1000 – która szybko się wchłania przez skórę i poprawia mikrokrążenie, zmniejsza stan zapalny i obrzęki, a dodatkowo działa przeciwzakrzepowo.  

Jak dbać o nogi?

Nasze żyły są codziennie przeciążane i często wracamy do domu wieczorem, z towarzyszącym uczuciem ciężkości nóg. Jest to oznaka powolnej destrukcji układu żylnego naszych nóg. Stosowanie żelu Lioton 1000 może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji naczyń żylnych.

Lekarze często zalecają noszenie specjalnych pończoch uciskowych, które poprawiają przepływ krwi i ograniczają tworzenie się obrzęku, dzięki czemu ustępuje tzw. ciężkość nóg w porze wieczorowej [1,2,3].

 

Bibliografia:

[1] – Interna Szczeklika 2019/2020, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019

[2] – Di Nisio M., Wichers M., Middeldorp S., Leczenie zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych, Cochrance Database of Systematic Reviews, 2007

[3] – Frołow M., Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, www.mp.pl

 

Źródło: Artykuł partnera