Dodano: 19 sierpnia 2020r.

Czym jest stan ketozy w organizmie? Czy dieta ketogeniczna jest dla Ciebie?

Dieta ketogeniczna (zwana też dietą tłuszczową), jest stosowana przez coraz większą liczbę osób nie tylko w celu utraty zbędnych kilogramów, ale też jako pomoc w leczeniu wielu chorób. Głównym zadaniem diety ketogenicznej jest przetwarzanie kalorycznych tłuszczy w energię dla organizmu - dowiedz się więcej!

Czym jest stan ketozy w organizmie? Czy dieta ketogeniczna jest dla Ciebie?

 

Ketoza a dieta ketogeniczna

Ketoza (towarzysząca stosowaniu diety ketogenicznej) to stan organizmu, w którym spożywane tłuszcze i tkanka tłuszczowa są przekształcane w energię. W trakcie żywienia według zasad owej diety, organizm zostaje zmuszony do czerpania energii wyłącznie z tłuszczy.

Główną zasadą diety ketogenicznej jest ograniczenie do minimum spożywania węglowodanów i białek. Skutkiem ich wyeliminowania jest to, że wątroba zaczyna przekształcać tłuszcz w ciała ketonowe oraz kwasy tłuszczowe. Niedobór glukozy, która jest siłą napędową mózgu, również zostaje zastąpiony ciałami ketonowymi, które w stanie ketozy stają się głównym źródłem energii dla mózgu. 

Główne założenia diety tłuszczowej

Dieta ketogeniczna to sposób żywienia składający się głównie z tłuszczy, które powinny stanowić około 80-90 proc. dziennego żywienia. Pozostałą część zajmują węglowodany i białka.

Żywienie powinno składać się z produktów wysokotłuszczowych, takich jak tłuste mięsa i ryby, masło, smalec, oleje, orzechy, śmietana, jaja oraz pełnotłusty nabiał.

Białko w diecie tłuszczowej powinno pochodzić głównie z mięsa, natomiast węglowodany należy czerpać z warzyw i owoców. Z jadłospisu należy wykreślić słodycze i napoje słodzone, produkty zbożowe oraz skrobię. 

Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna - dla kogo?

Dietę ketogeniczną mogą stosować osoby, które chcą szybko zgubić nadprogramowe kilogramy - restrykcyjne przestrzeganie jej zasad skutkuje szybką utratą wagi. Dieta jest polecana również dla osób chorych na padaczkę, w tym także dla dzieci, które cierpią na padaczkę lekooporną. Inne choroby, których leczenie jest wspierane poprzez ową dietę to zespół Retta, zespół Doose, choroba Alzheimera, stwardnienie zanikowe boczne, zespół Dravet, choroba Parkinsona, rak mózgu oraz stwardnienie guzowate.

Ponadto dieta tłuszczowa niweluje bóle głowy, nadmierny apetyt, redukuje obrzęki, ogranicza problemy trawienne i zaburzenia snu. Stosowanie diety jest również pomocne u osób chorych na cukrzycę, bowiem powoduje ona zmniejszenie insulinoodporności. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie zażywania leków na cukrzycę! Jeśli są Ci one jednak potrzebne, zajrzyj na Wapteka.pl.

Najnowsze badania wykazały również, że dieta ketogenna aktywuje populację limfocytów w płucach, co sprzyja leczeniu infekcji wirusowych. Warto jednak pamiętać, że poziom limfocytów w organizmie nie powinien być zbyt wysoki, ani za niski. Więcej na ten temat dowiesz się z publikacji: "Czym są limfocyty? Problemy z podwyższonymi i obniżonymi limfocytami". 

Skutki uboczne diety ketogennej

Dieta keto ma wiele zalet i leczniczych właściwości. Mimo tego istnieje kilka przesłanek, które decydują o tym, że dieta ketogenna nie powinna być stosowana. Są to m.in. problemy z wątrobą, nerkami i trzustką. Osoby cierpiące na choroby związane z tymi narządami, nie powinny wdrażać zasad diety ketogenicznej, ponieważ poprzez nadmierną podaż tłuszczy, praca owych narządów  została by bardzo obciążona.

Inne możliwe skutki uboczne diety ketogenicznej to:

  • zaparcia, 
  • wymioty,
  • biegunki,
  • senność i zmęczenie,
  • wypadanie włosów,
  • niedobór składników odżywczych i witamin,
  •  wzrost poziomu cholesterolu,
  • kamica nerkowa,
  • hiperurykemia.

 

Źródło: artykuł sponsorowany