Dodano: 27 maj 2022r.

Czy szczoteczka soniczna skutecznie myje zęby?

Próchnica i choroby przyzębia to najczęściej występujące choroby jamy ustnej. Nieleczone wpływają nie tylko na stan zdrowia zębów i dziąseł, ale również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych. Aby im zapobiegać należy systematycznie i dokładnie myć zęby każdego dnia. Jak robić to skutecznie i efektywnie? Czy szczoteczka soniczna do zębów to dobry wybór? Co warto o niej wiedzieć?

Czy szczoteczka soniczna skutecznie myje zęby?

 

Czym jest i w jaki sposób działa szczoteczka soniczna? 

Szczoteczka soniczna działa w oparciu o fale dźwiękowe, dzięki czemu jej włókna mogą wykonywać aż kilkadziesiąt tysięcy ruchów na minutę, co zapewnia staranne wymiatanie osadów i bakterii z powierzchni zębów. Co więcej, zasięg czyszczenia szczoteczki sonicznej nie ogranicza się tylko do widocznych powierzchni zębów. Jak to możliwe?

Otóż soniczne szczoteczki, zależnie od modelu, wykonują od 30 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Fale dźwiękowe oraz szybkie ruchy włókien wprawiają w ruch cząsteczki wody, śliny i pasty do zębów. W wyniku czego tworzą się niewielkie bąbelki, które trafiają głęboko pomiędzy zęby i wzdłuż linii dziąseł, zapewniając w ten sposób dużo skuteczniejsze czyszczenie jamy ustnej niż z wykorzystaniem szczoteczki tradycyjnej, czy nawet elektrycznej. 

Wyjątkowe właściwości posiadają też same fale dźwiękowe. Oddziałują one bezpośrednio na bakterie, utrudniając ich ponowne namnażanie w jamie ustnej. W efekcie zęby są dłużej czyste i wyraźnie gładkie. 

Czy warto zdecydować się na szczoteczkę soniczną? 

Zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto wybrać taki rodzaj szczoteczki? Zdecydowanie tak. Specyfika działania i zauważalnie szybsze ruchy szczoteczek sonicznych sprawiają, że składniki czyszczące trafią niemalże w każdy zakamarek jamy ustnej, co znajduje odzwierciedlenie w nieporównywalnie wręcz dokładniejszym czyszczeniu. Szczoteczki soniczne pomagają  też lepiej doczyścić okolice przestrzeni międzyzębowych i wewnętrzne strony zębów, które trudno dokładnie doczyścić zwykłymi szczoteczkami. W efekcie uzębienie, a co za tym idzie sam uśmiech, staje się jaśniejszy i bardziej lśniący.

Skuteczne działanie szczoteczek sonicznych pozwala pozbywać się nalotu i przebarwień, spowalniając przy okazji odkładanie się kamienia nazębnego. Mimo wykonywania tak intensywnych ruchów, szczoteczki soniczne są bezpieczne dla dziąseł i dla szkliwa zębów. Czyszczą zęby delikatnie i jednocześnie dokładnie i z dużą precyzją. Efekty można zauważyć już po pierwszym użyciu. Zęby stają się wyraźnie gładsze i jaśniejsze.

A jakich efektów możemy się spodziewać przy regularnym używaniu szczoteczki sonicznej?

  • Lepsza ochrona przed próchnicą – szczoteczki soniczne usuwają nawet kilka razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna w tym samym czasie, dzięki temu zęby są mniej narażone na powstawanie ubytków próchniczych,
  • Poprawa stanu zdrowia dziąseł – dzięki temu że szczoteczka soniczna dokładnie czyści zęby, także w trudno dostępnych miejscach, na przykład wzdłuż linii dziąseł, pomaga zapobiegać stanom zapalnym. Włókna szczoteczki ponadto delikatnie masują dziąsła, co poprawia ich ukrwienie i ogólną kondycję,
  • Wolniejsze odkładanie się kamienia nazębnego.
  • Świeży oddech.

Jak myć zęby szczoteczką soniczną? 

Szczoteczki soniczne są łatwe i wygodne w użyciu, i do tego prawie całą pracę wykonują za nas. Dlatego są szczególnie polecane osobom, które mają trudności w opanowaniu prawidłowej techniki mycia zębów szczoteczką manualną lub myją zęby zbyt krótko i pobieżnie.

Sam proces mycia zębów jest bardzo prosty. Po nałożeniu pasty, główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem około 45 stopni do powierzchni zębów, kierując końce włókien do linii dziąseł. Następnie włączamy szczoteczkę i powoli przesuwamy ją po łuku zębowym. Możemy wykonywać także delikatne ruchy okrężne. W ten sposób myjemy zewnętrzną i wewnętrzną stronę zębów oraz powierzchnie żujące. Wbudowany w szczoteczkę timer pomaga dokładnie umyć każdą cześć uzębienia. Warto pamiętać, aby nie dociskać szczoteczki do zębów zbyt mocno, ponieważ może to zmniejszyć efektywność jej działania. 

Na co zwrócić uwagę kupując szczoteczkę soniczną? 

Przekonałeś się do zakupu szczoteczki sonicznej, ale zastanawiasz się, jaką wybrać, żeby okazała się naprawdę wygodna w użytkowaniu?

Jednym z kluczowych parametrów, który warto wziąć pod uwagę przy zakupie jest zakres prędkości ruchów, czyli maksymalna liczba ruchów sonicznych jaką szczoteczka jest w stanie wykonać w ciągu minuty. Im wyższy wynik, tym skuteczniejsze będzie czyszczenie. Jest to szczególnie ważna wskazówka dla osób, które na co dzień piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy i z tego powodu mogą mieć trudność w utrzymaniu naturalnie białych zębów. Niektóre szczoteczki soniczne są wyposażone w regulację prędkości ruchów. Taki model będzie wtedy świetnym rozwiązaniem zarówno dla osób chcących utrzymać naturalny kolor zębów jak i dla posiadaczy wrażliwej jamy ustnej.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru są programy czyszczenia. Dobra szczoteczka soniczna do zębów oferuje zwykle kilka trybów, dzięki czemu codzienne mycie zębów jest lepiej dopasowane do zmieniających się potrzeb jamy ustnej. Szczoteczki w zależności od modelu mogą być wyposażone w program wybielający, delikatny, polerujący, czy specjalny tryb do masażu dziąseł.

Kolejnym udogodnieniem może być czujnik nacisku, który wysyła ostrzeżenie, gdy zbyt mocno dociskamy główkę do zębów lub dziąseł.

Wreszcie ważnym aspektem przy wyborze szczoteczki sonicznej jest czas jej działania. Na rynku znajdziemy modele, których czas pracy bezprzewodowej wynosi od 2 do 3 tygodni, przy założeniu, że ze szczoteczki korzystamy 2 razy dziennie po 2 minuty. Szczoteczki z mocniejszym akumulatorem mogą pracować nawet do 6-10 tygodni. Rzadsza konieczność doładowywania to nie tylko większa wygoda, ale też dłuższa żywotność samego akumulatora i mniejszy wpływ na środowisko.

Jeżeli sprecyzujesz własne oczekiwania i ustalisz maksymalny budżet na zakup szczoteczki, skorzystaj z rankingu szczoteczek sonicznych https://www.shop-dent.pl/pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych-2022-1308134131.html Znajdziesz w nim szczoteczki soniczne w różnych zakresach cenowych, z wypunktowaną listą plusów i minusów oraz krótkim podsumowaniem najważniejszych funkcji i parametrów.

 

Źródło: artykuł partnera