Dodano: 13 listopada 2018r.

Czy bezoperacyjne leczenie żylaków jest możliwe?

Żylaki to problem, z którym boryka się duża część naszego społeczeństwa. Szacuje się, że dotyka on w Europie około 47 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn. Żylaki stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, ale są też przyczyną pogorszenia jakości życia. Mogą również prowadzić do groźnych dla naszego zdrowia i życia powikłań. Najważniejsze znaczenie ma wczesna reakcja na pojawiające się objawy, które często są bagatelizowane. Pojawienie się pajączków czy uczucie ciężkości nóg i bóle pod koniec dnia to znak, że warto udać się po specjalistyczną pomoc lekarską aby odpowiednio wcześnie zdiagnozować nasz problem.

Nogi

 

Żylaki powstają najczęściej w wyniku uszkodzenia zastawek żylnych, co pogarsza odpływ krwi z kończyn dolnych. Takie uszkodzenie może być spowodowane czynnikami wtórnymi bądź pierwotnymi. Niestety na te drugie nie mamy wpływu, gdyż skłonność do tworzenia się żylaków dziedziczymy po rodzicach.

Jak powstają żylaki?

Żylaki są to zmienione chorobowo żyły, które mają nienaturalnie powiększone światło. Zazwyczaj są też poskręcane. Takie żyły są widoczne pod skórą i mogą mieć kolor od sinozielonego po niebieskie. Żylaki mogą również wystąpić w innych niż kończyny dolne częściach ciała. 

Pierwszymi oznakami przewlekłej niewydolności żylnej mogą być pojawiające się "pajączki" czy uczucie ciężkości nóg. Do powstania zaawansowanego stadium choroby dochodzi w ciągu długiego czasu, a częstość zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Kobiety zdecydowanie częściej niż mężczyźni są narażone na pojawienie się przewlekłej niewydolności żylnej. 

Innymi czynnikami ryzyka są:

  • siedzący lub stojący tryb życia
  • ciąża
  • występowanie żylaków u rodziców
  • brak aktywności fizycznej
  • otyłość
  • zaparcia
  • przebyte urazy

Jeśli więc znajdujemy się w grupie osób obciążonych tymi czynnikami, warto kontrolować sytuację by móc odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualny rozwój choroby.

Bezinwazyjne metody leczenia żylaków

Dzięki rozwojowi medycyny leczenie żylaków w dzisiejszych czasach może być prawie całkowicie bezinwazyjne. Do metod leczenia charakteryzujących się małą inwazyjnością należą między innymi skleroterapia, leczenie żylaków za pomocą fal radiowych (EVRF) czy laserowe leczenie żylaków (EVLT). Jeśli zdecydujemy się na jeden z tych zabiegów, raczej nie będziemy musieli przygotowywać się na długotrwałą hospitalizację, a jedynie na… dłuższy spacer po przebytym zabiegu.

Laserowe usuwanie żylaków - EVLT

Laserowe leczenie żylaków (EVLT) jest obecnie najczęściej stosowaną metodą usuwania żylaków. Ma wszechstronne zastosowanie, jest bezpieczne, a przy tym skuteczne. Leczenie za pomocą lasera jest zaliczane do metod termicznych (termoablacji). Pod wpływem działania wiązki laserowej dochodzi do uszkodzenia zmienionych chorobowo naczyń. Tak uszkodzone naczynie ulega zwłóknieniu, a następnie w wyniku naturalnych procesów fizjologicznych, ulega zanikowi. Cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a więc jest on bezbolesny.

Bezpośrednio po zakończonym zabiegu EVLT zalecane jest chodzenie. Związane jest to ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zatorów, które mogą być jednym z powikłań. Dodatkowo przez kilka tygodni po EVLT należy nosić specjalną bieliznę uciskową (pończochy lub rajstopy). Wskazane jest także unikanie długotrwałego stania bądź siedzenia.

Zalety laserowego usuwania żylaków

Opinie pacjentów o laserowym leczeniu żylaków są bardzo pozytywne. Wiąże się to z wieloma zaletami tej właśnie metody.

Do najważniejszych zalet należy z pewnością fakt, iż pacjent po zabiegu nie wymaga hospitalizacji. Chory już w kilka godzin po poddaniu się leczeniu może wrócić do domu i jest w pełni sprawny fizycznie. Istnieją pewne zalecenia odnoszące się do okresu kilku tygodni po zabiegu, takie jak unikanie gorących kąpieli czy intensywnego wysiłku fizycznego. Jednak nie są one zbyt restrykcyjne i z pewnością nie będą nam przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu.

Inną zaletą tej nowoczesnej metody leczenia żylaków jest możliwość uniknięcia znieczulenia ogólnego. Pacjent może być znieczulony miejscowo, co dużo mniej obciąża organizm niż znieczulenie ogólne. Ponadto EVLT jest metodą niezwykle skuteczną. Różne badania podają, że jego skuteczność wynosi od 93% do 96%. Kolejną zaletą tej metody jest małe ryzyko wystąpienia powikłań, a także brak nacięć i blizn pooperacyjnych.

Z pewnością skutkiem najważniejszym dla kobiet jest całkowite pozbycie się szpecących nóg żylaków czy pajączków. Każda kobieta, niezależnie od wieku marzy o pięknych i zadbanych nogach. Dzięki tej metodzie stan naszych nóg ulegnie znaczącej poprawie wizualnej, co z pewnością znajdzie pozytywny odzew w naszej pewności siebie. Dlatego warto korzystać z możliwości jaką daje ta metoda leczenia.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków

Jak każdy zabieg czy operacja, laserowe usuwanie żylaków posiada przeciwwskazania. Nie ma ich zbyt wiele, jednak warto mieć je na uwadze, jeśli planujemy poddać się zabiegowi EVLT. Wśród najbardziej istotnych przeciwwskazań można wymienić:

  • ciąża i karmienie piersią
  • nieleczone zaburzenia krzepnięcia krwi (szczególnie zwiększona krzepliwość krwi)
  • poważne uszkodzenia wątroby
  • ograniczenie ruchowe (brak możliwości chodzenia)
  • wszelkiego rodzaju alergie na preparaty znieczulające

Przeciwwskazaniem jest również wystąpienie żylaków, które są umiejscowione blisko nerwu kulszowego lub gdy światło zmienionej chorobowo żyły jest zrośnięte bądź znacznie zmniejszone (brak możliwości wprowadzenia narzędzi laserowych do żyły). Warto przez podjęciem leczenia wziąć pod uwagę powyższe czynniki. Jednak ostateczna opinia odnośnie kwalifikacji do zabiegu jest wydawana przez lekarza.

Leczenie żylaków z Mediraty

Pomimo, iż laserowe leczenie żylaków jest nowoczesne i praktycznie bezinwazyjne, to niestety nie jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli zdecydujemy się na tę metodę leczenia żylaków musimy liczyć się z kosztami,  które mogą w znacznym stopniu obciążyć nasz budżet. Ceny bowiem rozpoczynają się od 2500zł.

Czy w związku z tym musimy rezygnować z tak skutecznej formy leczenia? Absolutnie nie! Finansowaniem laserowego leczenia żylaków zajmą się Mediraty, a Ty będziesz mógł rozbić koszty leczenia na dogodne raty. Ten rodzaj kredytu na leczenie to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą wydać jednorazowo sporej ilości pieniędzy. Dzięki Mediratom możesz podnieść swój komfort psychiczny, jednocześnie nie martwiąc się o stan swojego portfela.