Badania obejmujące 46 milionów dorosłych wykazały, że po szczepieniu przeciwko COVID-19 spadła częstość występowania zawałów serca i udarów mózgu.
Nowe analizy objęły niemal całą dorosłą populację Anglii. W badaniach naukowcy z uniwersytetów w Cambridge, Bristolu i Edynburgu, wspierani przez British Heart Foundation sprawdzili dokumentacje medyczne 46 milionów Brytyjczyków z okresu od 8 grudnia 2020 r. do 23 stycznia 2022 r. Naukowcy porównali częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych przed szczepieniem przeciwko COVID-19 oraz dwa lata po wprowadzeniu programu szczepień.
Wyniki opublikowane w „Nature Communications” (DOI: 10.1038/s41467-024-49634-x) pokazały, że częstość występowania zawałów oraz udarów była do 10 proc. niższa w ciągu 13 do 24 tygodni po pierwszej dawce szczepionki przeciwko COVID-19. Po drugiej dawce częstość występowania była do 27 proc. niższa po otrzymaniu szczepionki AstraZeneca i do 20 proc. niższa po szczepionce Pfizer-BioNTech. Częstość występowania innych zakrzepów, głównie zatorowości płucnej i zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, wykazywała podobny wzorzec.
- Badaliśmy szczepionki przeciwko COVID-19 i choroby sercowo-naczyniowe u prawie 46 milionów dorosłych w Anglii i stwierdziliśmy podobną lub niższą częstość występowania powszechnych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary, po każdym szczepieniu niż przed szczepieniem lub bez szczepienia. Badania te dodatkowo potwierdzają dużą liczbę dowodów na bezpieczeństwo programu szczepień przeciwko COVID-19, który, jak wykazano, zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem COVID-19 i uratował miliony istnień ludzkich na całym świecie – powiedziała dr Samantha Ip z University of Cambridge, współautorka badań.
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach University of Cambridge, poprzednie badania wykazały, że częstość występowania rzadkich powikłań sercowo-naczyniowych jest wyższa po niektórych szczepionkach przeciwko COVID-19. Zgłaszano występowanie zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia po szczepionkach opartych na mRNA, takich jak szczepionka firmy Pfizer-BioNTech. Zgłaszano również występowanie trombocytopenii wywołanej szczepionką firmy AstraZeneca. Nowe analizy potwierdzają te ustalenia, ale co ważne, nie zidentyfikowano w nich nowych schorzeń sercowo-naczyniowych związanych ze szczepieniem przeciwko COVID-19, co wskazuje, że korzyści szczepień przewyższają ryzyko.
Częstość występowania chorób sercowo-naczyniowych jest wyższa po przejściu COVID-19. Szczególnie dotyczy to ciężkich przypadków. Może to wyjaśniać, dlaczego częstość występowania zawałów serca i udarów jest niższa u osób zaszczepionych w porównaniu z osobami niezaszczepionymi, ale dalsze wyjaśnienia wykraczają poza zakres tego badania.
- Program szczepień przeciwko COVID-19 rozpoczął się w Wielkiej Brytanii z impetem, a ponad 90 proc. populacji powyżej 12 roku życia zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką do stycznia 2022 r. To badanie obejmujące całą Anglię zapewnia pacjentom pewność co do bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego pierwszej, drugiej i przypominającej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Pokazuje, że korzyści z drugiej i przypominającej dawki, przy mniejszej liczbie powszechnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca i udary po szczepieniu, przewyższają bardzo rzadkie powikłania sercowo-naczyniowe – podkreślił profesor William Whiteley z University of Edinburgh.
- Biorąc pod uwagę krytyczną rolę szczepionek w ochronie ludzi przed COVID-19, ważne jest, abyśmy nadal badali korzyści i zagrożenia z nimi związane. Dostępność danych obejmujących całą populację pozwoliła nam zbadać różne kombinacje szczepionek przeciwko COVID-19 i rozważyć rzadkie powikłania sercowo-naczyniowe. Nie byłoby to możliwe bez bardzo dużych danych, do których mamy przywilej dostępu i naszej ścisłej współpracy międzyinstytucjonalnej – zaznaczyła dr Venexia Walker z University of Bristol.
Źródło: University of Cambridge, fot. PxHere/ CC0