Dodano: 27 lipca 2022r.

Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz?

Właśnie latem jesteśmy znacznie bardziej narażeni na ugryzienia kleszczy. Ładna pogoda sprzyja aktywności poza miastem, na łonie natury. Istnieje coraz większe ryzyko, że kleszcza można „złapać” nie tylko w gęstym lesie, ale również na łąkach, w parku, na miejskim skwerze czy we własnym ogródku. Chociaż samo ugryzienie przez kleszcza jest bezbolesne i prawdopodobnie nawet go nie poczujemy, to jednak konsekwencje mogą być bardzo poważne. W ślinie kleszcza mogą znaleźć się niebezpieczne bakterie i wirusy.

Co zrobić, gdy ugryzie nas kleszcz?

 

Jak usunąć kleszcza? 

Stosowanie masła, innego tłuszczu czy alkoholu w celu pozornie łatwiejszego usunięcia kleszcza ze skóry nie jest dobrą opcją. Kleszcz po kontakcie z tego rodzaju substancjami zaczyna wymiotować, a istnieje spore ryzyko, że w jego ślinie znajdują się groźne dla naszego zdrowia bakterie i wirusy. 

Kleszcza należy usunąć specjalnymi szczypczykami lub pęsetą, łapiąc go jak najbliżej skóry i pociągając w linii prostej. Nie zaleca się wykręcania kleszcza. 

Ponieważ ugryzienie kleszcza może być naprawdę niebezpieczne, jeśli nie dysponujesz technicznymi umiejętnościami ani narzędziem do odpowiedniego usunięcia tego pajęczaka, zwróć się po pomoc do specjalistów. Kleszcz zostanie sprawnie usunięty w każdej przychodni czy placówce medycznej jak DP Med. Co więcej, w takim miejscu może on zostać oddany do badania, aby sprawdzić, czy jest nosicielem niebezpiecznych patogenów. W klinice można się również zaszczepić, na przykład przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. 

Objawy chorób odkleszczowych 

Fakt, że ugryzł Cię kleszcz, wcale nie musi oznaczać, że będziesz cierpieć na poważne schorzenia. Okazuje się, że 11 proc. kleszczy jest zakażonych krętkami Borrelia, a 27 proc. ugryzień powoduje boreliozę u ludzi. 

Warto być jednak przezornym i uważnie obserwować swój organizm po ugryzieniu. Jeśli kilka tygodni po tym zdarzeniu dopadną Cię objawy typowe dla przeziębienia bądź grypy, takie jak gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle głowy, bóle mięśniowe czy nudności, nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Może okazać się, że doszło do zainfekowania organizmu wirusem, który wywołuje odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. W takich przypadkach niezbędna jest antybiotykoterapia, a nierzadko nawet hospitalizacja. 

Jak uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? 

Tak naprawdę nie ma skutecznego sposobu na odstraszanie kleszczy. Oczywiście, zaleca się działania profilaktyczne, takie jak zakładanie do lasu czy na inne tereny zielone spodni z długimi nogawkami i bluzek z długimi rękawami lub stosowanie środków odstraszających, na przykład preparatów w formie sprayu. Żadna z tych metod nie daje jednak gwarancji, że kleszcz nas nie ugryzie. 

Dobrą formą obrony jest szczepienie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Jak podają eksperci, szczepionka chroni przed tego rodzaju powikłaniami po ugryzieniu nawet w 95 proc.

 

Źródło: artykuł partnera