Dodano: 15 lutego 2019r.

Co dają wizyty u logopedy?

Logopeda jest specjalistą zajmującym się poprawną wymową. Ma on za zadanie pomóc w eliminowaniu wad wymowy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Czym jednak dokładnie zajmują się logopedzi i jakie korzyści płyną z korygowania nieprawidłowej artykulacji głosek?

Logopeda

 

Najbardziej powszechne wady wymowy

Istnieje wiele różnych rodzajów wad wymowy, spośród których najpopularniejszy jest rotacyzm (trudności w wymowie głoski "r") oraz seplenienie międzyzębowe. Dość powszechna jest także nieprawidłowość polegająca na ubezdźwięcznianiu głosek dźwięcznych (np. zamiana "w" na "f", "b" na "p"). Wady wymowy najczęściej pojawiają się w dzieciństwie i właśnie w tym okresie są najłatwiejsze do wyeliminowania. Zdarza się jednak, że nieprawidłowa wymowa dotyczy też osób dorosłych, które nie podjęły terapii w odpowiednim czasie.

Bardzo często wady wymowy są wynikiem obniżonej sprawności narządów artykulacyjnych (mięsień okrężny warg, język, podniebienie, poliki). Problem ten zdarza się u wielu dzieci, w wyniku czego nie dochodzi do pionizacji języka, która jest niezbędna w przypadku artykulacji 70 proc. głosek. Dla przykładu, rotacyzm wynika z tego, że język nie jest w stanie wejść w charakterystyczne drgania, konieczne do prawidłowej wymowy głoski "r". Co ważne, każda wada wymowy wynika z innych nieprawidłowości w ułożeniu języka, dlatego powinien być on "wygimnastykowany". Nieco rzadziej na nieprawidłową wymowę wpływa np. niewłaściwa budowa aparatu np. rozszczep podniebienia, brak języczka gardłowego, przerośnięty język.

Więcej informacji o wpływie budowy narządów artykulacyjnych na poprawną wymowę przeczytasz na stronie logopedy z Łodzi www.logopeda-lodz.eu w odpowiedniej kategorii na blogu.

Wpływ wad wymowy na psychikę

Osoby, które nigdy nie zmagały się z wadą wymowy z pewnością nie zdają sobie sprawy z tego, jak duży wpływ na jakość życia ma poprawna artykulacja głosek. Dzieci, u których rówieśnicy zauważą wadę wymowy, często mają obniżoną pewność siebie i odmawiają publicznego czytania. Problemy z wymową mają również bezpośredni wpływ na relacje międzyludzkie. Zarówno dziecko, jak i osoba dorosła mająca wadę wymowy może czuć się odmienna od rówieśników i odepchnięta przez społeczeństwo.

Akceptacja swojej odmienności w wielu przypadkach jest niemożliwa. Na stan psychiczny duży wpływ ma również fakt, że leczenie wad wymowy u dorosłych często jest bardzo trudne, a całkowite pozbycie się wady niekiedy okazuje się niemożliwe. Na dłuższą metę nieprawidłowa wymowa i wszelkie konsekwencje społeczne z nią związane mogą prowadzić do rozwinięcia się zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład depresja i na stałe obniżyć pewność siebie w kontaktach międzyludzkich.

Dorosły u logopedy

Podczas, gdy całkowite wyleczenie wady wymowy u osoby dorosłej może być niemożliwe, poprawa sprawności języka i jego odpowiednie ułożenie może sprawić, że wymowa się polepszy. Ponadto ćwiczenia logopedyczne poprawiają dykcję i sprawiają, że mowa staje się dużo bardziej zrozumiała. Dobry logopeda sprawi więc, że wada wymowy będzie dużo mniej zauważalna i zmniejszy jej wpływ na życie chorego.

Ważne jest to, aby jak najwcześniej zacząć leczenie i często wykonywać zalecone ćwiczenia samodzielnie. Wspomniane powyżej trudności w wyleczeniu nieprawidłowej wymowy nie zdarzają się nagminnie i zazwyczaj dzięki odpowiednim ćwiczeniom i systematycznej pracy wada wymowy całkowicie znika. Nie nastąpi to jednak z dnia na dzień - proces ten zajmuje długie miesiące, jeśli nie lata. Niekiedy do poprawy wymowy konieczne jest dodatkowe leczenie, takie jak wyrównanie zgryzu przy pomocy aparatu ortodontycznego lub podcięcie wędzidełka podjęzykowego.

Kto korzysta z pomocy logopedy?

Wszystkie osoby, które ze względu na wiek wahają się przed rozpoczęciem leczenia logopedycznego powinny wiedzieć, że z jego usług korzystają nie tylko osoby cierpiące na wady wymowy. Często do logopedy przychodzą aktorzy, piosenkarze i inne osoby medialne, które chcą poprawić swoją dykcję i wyrazistość mowy. Dzięki praktycznym wskazówkom i ćwiczeniom możliwe jest szybkie osiągnięcie zauważalnych efektów. Nie należy więc zakładać, że logopedę odwiedzają wyłącznie dzieci.

Oczywiście istnieją też logopedzi, którzy przyjmują wyłącznie dzieci. Przed spotkaniem z logopedą warto więc upewnić się, czy oferuje on usługi również dla osób dorosłych. Na szczęście spora większość logopedów jest pod tym kątem wszechstronna i pomaga osobom w różnym wieku. Dlatego nie należy się wahać i jak najszybciej udać się do tego specjalisty, jeśli borykamy się z wadą wymowy lub niewłaściwą dykcją.

Jeżeli potrzebujesz konsultacji logopedycznych - odwiedź stronę www.naukawymowy.pl i napisz do logopedy on-line.

 

Źródło: Artykuł partnera, fot. freepik.com