Dodano: 21 grudnia 2016r.

Ciąża zmienia strukturę mózgu matki

U ciężarnej kobiety zmienia się nie tylko wygląd, ale także mózg. Metamorfoza pomaga przyszłej matce w budowaniu więzi z dzieckiem.

Kobieta w ciąży


To pierwsze tego rodzaju badania w historii. Dowiadujemy się z nich, że u przyszłej matki zachodzą poważne zmiany w objętości istoty szarej, które rzeczywiście mogą pomóc matce dbać o swoje dzieci. Zmiany te pomagają na budowanie więzi matki z dzieckiem.

Naukowcy przy pomocy obrazowania metodą rezonansu magnetycznego wykazali zmniejszenie się istoty szarej w mózgu przyszłej matki. Według badaczy to swoista optymalizacja mózgu kobiety, by pomóc zaspokoić potrzeby swoich dzieci.

- Słabe synapsy są eliminowane ustępując bardziej wydajnym i wyspecjalizowanym sieciom neuronowym – powiedział Elselin Hoekzema z Uniwersytetu w Lejdzie, który kierował badaniami międzynarodowego zespołu.

Badania trwały ponad pięć lat. Zespół naukowców skanował mózgi kobiet będących w ciąży oraz już po okresie macierzyństwa. Dla porównania przeskanowano też mózgi kobiet, które nigdy w ciążę nie zaszły.

Zmiany zaobserwowane podczas badań dotyczyły rejonów kory mózgowej odpowiedzialnych za wyczuwanie i rozumienie intencji i emocji innych, co badacze powiązali ze wzmocnieniem więzi matki z dzieckiem.

Na potwierdzenie tej tezy przeprowadzono doświadczenie, w którym kobietom podłączonym do aparatury pokazywano zdjęcia ich potomstwa. Uaktywniały się te same rejony w mózgu. Nie zauważono takiej aktywności podczas, gdy matki oglądały zdjęcie obcych dzieci.

Trzeba zaznaczyć, że badania w najmniejszym nawet stopniu nie wykazały obniżenia żadnych funkcji mózgu kobiety. Nie stwierdzono obniżenia funkcji poznawczych czy kłopotów z pamięcią. Zaobserwowane zmiany w istocie szarej raczej zwiększały możliwości przyszłych matek.

Efekt ten naukowcy zaobserwowali nawet dwa lata po urodzeniu. Nie wiadomo, jak długo się utrzymuje.

Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie „Nature Neuroscience”.

 

Źródło: sciencemag.org