Dodano: 27 kwietnia 2021r.

Ciąża pozamaciczna. Niepokojące objawy

O ciąży pozamacicznej mówimy w sytuacji, gdy płód zagnieździ się nie w macicy, a poza nią - najczęściej w jajowodzie, czasami w jajniku lub szyjce macicy. Nazywa się ją również ciążą ektopową. Stan taki może być niebezpieczny nie tylko dla płodu, ale również dla kobiety. Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Sprawdzamy.

Ciąża pozamaciczna. Niepokojące objawy

 

Ciąża pozamaciczna - zagrożenie dla zdrowia

Ciąża ektopową stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Jedną z najbardziej charakterystycznych oznak takiego stanu jest pęknięcie jajowodu, które objawia się nagłym, silnym bólem brzucha i krwotokiem do jamy brzusznej. Dolegliwość ta może prowadzić nawet do wstrząsu - tętno staje się słabo wyczuwalne, pojawiają się bladość, kłopoty z oddychaniem, osłabienie, twardy brzuch. Wstrząs stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Objawy ciąży pozamacicznej

Zasadniczy problem z ciążą pozamaciczną polega na tym, że nie da się jej wykryć tradycyjnym testem ciążowym. To niestety opóźnia diagnozę i może skutkować problemami zdrowotnymi u kobiety. 

Ciąża ektopowa objawia się na początku dokładnie tak samo jak ciąża prawidłowa. Następuje zatrzymanie miesiączki, pojawiają się mdłości, piersi stają się nabrzmiałe i bolesne. Niepokojącymi objawami są silne bóle podbrzusza, bladość skóry, obniżone ciśnienie, ogólne osłabienie. Przy ciąży pozamacicznej mogą się pojawiać również omdlenia i krwawienie z dróg rodnych. Jeśli zauważymy u siebie któryś z tych objawów, niezwłocznie skonsultujmy się z lekarzem!

Przyczyny ciąży pozamacicznej

Do najczęstszych przyczyn ciąży pozamacicznej należą zmiany w budowie anatomicznej. Zarodek nie może się przemieścić do jamy macicy, napotykając po drodze na przeszkody i lokując się ostatecznie np. w jajowodzie. Przeszkodami tymi mogą być:

  • uchyłki,
  • uszkodzenia,
  • drobne zrosty.

Przy niedrożnych jajowodach jedyną szansą na zdrową ciążę jest zapłodnienie pozaustrojowe. Ryzyko ciąży pozamacicznej przy zapłodnieniu in vitro wynosi około 0,8 proc. i nie jest uzależnione od wcześniejszych ciąż ektopowych u kobiety. Lekarz, przenosząc zarodek, wykonuje zabieg pod kontrolą badania USG. Dzięki temu jest w stanie umieścić go w optymalnym miejscu w obrębie jamy macicy. Czas od zapłodnienia do implementacji wynosi zwykle do 96 godzin. W tym czasie w wyniku skurczów macicy zarodek może przesunąć się poza macicę. Stąd niewielkie ryzyko ciąży pozamacicznej przy zabiegu in vitro.

Więcej: https://www.invimed.pl/ciaza-pozamaciczna

lek. med. Blanka Malczewska

ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Gdyni

https://www.invimed.pl/lekarze/blanka-malczewska

 

 

 

 

 

 

Źródło: artykuł sponsorowany