Dodano: 25 września 2017r.

Chińscy naukowcy opracowali szczepionkę na próchnicę

Chińscy naukowcy opracowali szczepionkę przeciwko próchnicy. Innowacyjny preparat uzyskał obiecujące wyniki w testach przeprowadzonych na zwierzętach. Jednak formuła szczepionki jest jeszcze dopracowywana i może minąć wiele lat, zanim pojawi się na rynku.

Uśmiech

 

Szczepionka została opracowana przez naukowców pod kierunkiem dr Huimin Yan z Wuhan Institute of Virology (WIOV) Chińskiej Akademii Nauk, a wyniki ich prac zostały opublikowana w piśmie „Scientific Reports”.

Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną. Odpowiedzialne za nią są przede wszystkim bakterie Streptococcus mutans (S. mutans). Chińscy badacze do stworzenia szczepionki wykorzystali właśnie białka produkowane przez te bakterie i połączyli je z białkami pozyskanymi z niektórych szczepów bakterii E. coli.

Badacze z Państwa Środka uzyskali pomyślne wyniki podczas testów na szczurach. Gryzonie pozbawione próchnicy po otrzymaniu szczepionki wykazały 64,2 proc. skuteczność profilaktyczną. Szczury, u których próchnica już występowała, po aplikacji preparatu wykazały 53,9 proc. skuteczność terapeutyczną.

Powyższe wyniki otrzymano po podaniu drugiej generacji szczepionki. Pierwsza, mimo że również wykazała wysoką skuteczność, powodowała niepożądane skutki uboczne – przede wszystkim stany zapalne. Jednak od tamtego czasu preparat został znacznie ulepszony. Do jego produkcji użyto zupełnie innych białek, których zadaniem jest pozbycie się niechcianych sutków ubocznych.

Co ciekawe, szczepionka została podana gryzoniom przez nos w formie zastrzyku i aerozolu.

Jednak zanim preparat trafi na rynek czeka go szereg testów i może minąć wiele lata, nim z niego skorzystamy. Szczepionka nie oznacza też, że będzie można zrezygnować z higieny jamy ustnej. Nawet jeśli stanie się ona standardem nie zastąpi szczotkowania zębów.

Próchnica jest poważnym problem w większości krajów. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, problem ten dotyczy od 60 do 90 proc. dzieci i dorosłych. Jak widać, ze szczepionki skorzystałyby całe rzesze ludzi. Preparat mógłby zapobiec chorobom jamy ustnej, ale również dolegliwościom, które są wynikiem występowania próchnicy.

 


Źródło: Scientific Reports, fot. Kjerstin_Michaela/Pixabay