O tym, że miód ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu przekonani byli już nasi przodkowie. Kolejne badania dostarczają jednak coraz to nowszych dowodów na to, że w istocie tak jest. Ostatnio naukowcy wykazali, że miód poprawia kluczowe wskaźniki zdrowia kardiometabolicznego, w tym poziom cukru we krwi i cholesterol.
Według nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Toronto, spożywanie surowego miodu a także miodu jednokwiatowego może mieć znaczące korzyści dla zdrowia kardiometabolicznego. Według analiz, spożycie miodu było związane z niższym poziomem glukozy we krwi czy z obniżeniem poziomu cholesterolu, w tym tzw. „złego” cholesterolu LDL.
Opis i rezultaty badań ukazały się na łamach pisma „Nutrition Reviews” (DOI: 10.1093/nutrit/nuac086).
Jakie w ogóle składniki znajdziemy w miodzie? Otóż jest to kompozycja powszechnych, ale też i rzadkich cukrów, protein, kwasów organicznych i różnych innych składników, korzystnie wpływające na nasze zdrowie. Około 80 proc. masy miodu to po prostu cukier. Tym bardziej zaskakujący może być fakt, że dotychczasowe badania potwierdziły, iż może on poprawić naszą kondycję kardiometaboliczną. Jednakże zdaniem jednego z badaczy zdziwienie to wynika po części z faktu, że zarówno eksperci w zakresie zdrowia publicznego, jak i dietetycy zbyt długo podchodzili do tej kwestii w ten sposób, że „cukier to cukier”. Wygląda bowiem na to, że powinniśmy spojrzeć jednak na to z trochę innej strony.
W przypadku miodu okazało się, że pomimo wysokiej zawartości cukru, jego spożywanie niesie za sobą szereg korzyści. Możemy tutaj wymienić paradoksalnie niższy poziom cukru we krwi, niższy całkowity i „zły” (LDL) poziom cholesterolu, triglicerydów oraz markerów stłuszczenia wątroby. Z drugiej natomiast strony spożycie miodu można wiązać z wyższym poziomem „dobrego” cholesterolu, czyli HDL. Jednocześnie naukowcy bynajmniej nie twierdzą, że jeżeli unikamy cukru w ogóle, to powinniśmy zacząć jeść miód. Ma to raczej większe znaczenie w przypadku zamiany białego cukru na miód, ponieważ w tym przypadku w istocie taka zmiana może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Aby zbadać wpływ spożywania miodu na nasze zdrowie naukowcy przeprowadzili łącznie 18 badań, w których wzięło udział około 1100 uczestników. Mediana długości trwania jednego badania wynosiła 8 tygodni. Wszyscy uczestnicy starali się zdrowo odżywiać - cukier odpowiadał maksymalnie za 10 proc. spożywanych przez nich dziennie kalorii, natomiast mediana dziennego spożycia miodu przez uczestników badań wyniosła 40 gramów.
Najkorzystniejszy dla naszego zdrowia okazał się surowy miód oraz miody jednokwiatowe, np. akacjowy. W przyszłości planowane jest przeprowadzenie pogłębionych badań w odniesieniu właśnie do tych dwóch rodzajów miodów. Natomiast miód pasteryzowany (zazwyczaj w temperaturze 65 stopni Celsjusza przez 10 minut) w większości traci swoje prozdrowotne właściwości.
Z kolei w przypadku picia np. gorących napojów z miodem naukowcy uważają, że temperatura nie powinna doprowadzić do zniszczenia całego jego dobroczynnego wpływu. Jednocześnie przypominają o różnych sposobach na spożywanie niepodgrzanego miodu. Podkreślają równocześnie, że niezbędne będzie lepsze zrozumienie zarówno składników miodu jaki i tego, w jaki sposób wpływają one na nasze zdrowie.
Źródło: University of Toronto, fot. Marcobeltrametti, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons