Dodano: 09 czerwiec 2020r.

Antyperspirant czy dezodorant? Oto jest pytanie

Próbując zapanować nad nadpotliwością, często spotykamy się z gorzkim rozczarowaniem. Pamiętajmy, że walkę z potem wygramy tylko wtedy, gdy dokładnie poznamy swojego wroga. Zanim więc staniemy na polu bitwy, najpierw spróbujmy zrozumieć, dlaczego nadmiernie się pocimy, a następnie sprawdźmy jakie narzędzia najlepiej wybrać, by pokonać ten nieprzyjemny problem.

antyperspirant

 

Dlaczego się pocimy?

Istnieje wiele czynników wywołujących nadpotliwość, jednak do najczęstszych należą: 

  • Czynniki fizyczne: w tym przypadku chodzi oczywiście o podejmowaną przez nas aktywność fizyczną, w której efekcie musimy mierzyć się z nieestetycznymi plamami na ubraniach, przemoczonymi włosami i słonymi stróżkami na twarzy. Na nadpotliwość wpływają również ciepła i wilgotna pogoda oraz zaburzenia hormonalne nierzadko związane z dojrzewaniem i menopauzą;
  • Czynniki emocjonalne: stres, lęk, złość czy zawstydzenie często wywołują nadmierne pocenie się, co przyprawia nas o jeszcze większą nerwowość i powoduje dodatkowe wydzielanie potu;
  • Czynniki zdrowotne: niektóre choroby (nie tylko te związane z gospodarką hormonalną) oraz przyjmowane leki przyczyniają się do zwiększenia potliwości. 

Antyperspirant czy dezodorant. Który wybrać?

Aby dokonać świadomego wyboru między antyperspirantem a dezodorantem, najpierw należy zrozumieć, jakie są między nimi różnice. 

Dezodorant:

  • Działa na skutek, a nie przyczynę pocenia się – niweluje przykry zapach potu poprzez hamowanie jego rozkładu;
  • Nie jest środkiem przeciwpotnym – nie powstrzymuje wydzielania potu;
  • Zawiera związki maskujące lub pochłaniające nieprzyjemny zapach. 

Antyperspirant:

  • Działa na przyczynę pocenia się – hamuje wydzielanie potu;
  • Oprócz substancji zapachowych i bakteriobójczych, zawiera również związki, które blokują ujścia kanalików gruczołów potowych;
  • Sprawia, że skóra jest sucha nawet do 48 godzin. 

Który z nich wybrać? Jeśli pocimy się w granicach normy i zależy nam tylko na zatuszowaniu nieprzyjemnego zapachu, powinniśmy postawić na dezodorant. Jeśli jednak nadmierne wydzielanie potu wpływa na nasz codzienny komfort, zdecydowanie lepszym wyborem okaże się antyperspirant. 

Nowoczesne rozwiązania, czyli antyperspirant na noc

Przy problemie z nadpotliwością, wielu z nas decyduje się na regularne stosowanie antyperspirantu. Od kilku lat coraz popularniejsze stają się produkty, które zamiast o poranku, należy nakładać na skórę tuż przed snem. Dlaczego okazują się one skuteczniejsze w walce z nadmiernym wydzielaniem potu? Otóż w nocy gruczoły potowe są zdecydowanie mniej aktywne niż w ciągu dnia. Wówczas nasza skóra absorbuje o wiele więcej substancji aktywnych zawartych w kosmetyku i dlatego jego działanie okazuje się zdecydowanie trwalsze.

 

Źródło: Artykuł sponsorowany