Dodano: 29 kwiecień 2020r.

Amerykańskie CDC uzupełnia listę o kolejnych sześć objawów COVID-19

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) uzupełniły listę możliwych objawów COVID-19 o kolejne sześć symptomów. Do gorączki, kaszlu i kłopotów z oddychaniem dodano m.in. nagłą utratę smaku lub węchu.

koronawirus SARS-CoV-2

 

Jedną z trudności w kontrolowaniu wybuchu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 są niejasne i różnorodne objawy obserwowane u zakażonych osób. Przy średnim okresie inkubacji wynoszącym około pięciu dni, zainfekowane osoby mogą przenosić chorobę na długo, zanim zdadzą sobie sprawę, że są zarażone i wykazują objawy.

Sześć nowych objawów COVID-19 wg CDC

Pierwszymi najważniejszymi objawami choroby są gorączka, suchy i uporczywy kaszel oraz duszność. W miarę rozwoju pandemii lekarze zgłaszali nowe, często występujące objawy. W odpowiedzi amerykańskie CDC zaktualizowało listę o sześć objawów.

Nowe objawy choroby wg CDC obejmują:

  • bóle głowy,
  • bóle gardła,
  • bóle mięśni,
  • dreszcze,
  • drżenie w połączeniu z dreszczami,
  • nagłą utratę smaku lub węchu.

Objawy te, wraz z trzema wcześniejszymi, wymieniono jako znaczące symptomy COVID-19. Ale nie są to jedyne zgłaszane przez lekarzy objawy. Pracownicy służb medycznych na całym świecie zgłaszali także biegunkę, wysypkę na skórze i zmęczenie, a także objawy często występujące w sezonie kataru siennego, czyli katar i czerwone oczy.

Ale osoby chore na COVID-19 mogą równie dobrze nie wykazywać żadnych objawów, co znacznie utrudnia prawidłową identyfikację i poddanie kwarantannie zarażonych osób bez odpowiedniego zaplecza testowego. Naukowcy ustalili, że liczba osób przechodzących zakażenie bezobjawowo może wynosić od 25 do 50 procent zarażonych, co z może tłumaczyć szybkie rozprzestrzenianie się choroby.

CDC w komunikacie przyznało, że wspomniane objawy mogą wystąpić w ciąg od 2 do 14 dni od zakażenia się koronawirusem. Jednocześnie podkreśliło, że lista objawów nie jest kompletna i w miarę rozwoju pandemii może zostać uzupełniona o kolejne symptomy.

Lista CDC różni się nieco od objawów opisanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). WHO na swojej stronie internetowej opisuje, że najczęstszymi objawami są gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. „Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, ból gardła lub biegunkę. Te objawy są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo" - czytamy na stronie WHO.

 

Źródło: CDC, New York Times, fot. Pixabay