Dodano: 15 styczeń 2019r.

Alternatywa dla kawy: ostrokrzew paragwajski

Napar z liści ostrokrzewu paragwajskiego, czyli yerba mate, to doskonały sposób na zdrowe pobudzenie. Może być dobrą alternatywą dla kawy. Jednak ten południowoamerykański napój wykazuje szereg dodatkowych, cennych właściwości. Dlaczego warto po niego sięgać?

Yerba mate

 

Ostrokrzew paragwajski – pochodzenie

Yerba Mate to po prostu suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Powstały z nich napar cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na całym świecie. Nie należy mylić go z herbatą (Camellia sinensis), ponieważ pozyskuje się go z innej rośliny (ilex paraguariensis), w tym przypadku zarówno ze suszonych liści, jak i gałązek. Ostrokrzew rośnie przede wszystkim w granicach południowej Brazylii, Urugwaju i Paragwaju, a także północno-wschodniej Argentyny. Pierwsze zbiory liści przeprowadzane są około trzy lata po wysadzeniu sadzonek. Do picia Yerba Mate warto wyposażyć się w profesjonalne akcesoria – matero, czyli specjalne naczynie ceramiczne lub inne, wykonane z tykwy, drewna czy bambusa. Niezbędna będzie również rurka Bombilla, przez którą można wygodnie sączyć gotowy napar.

Wyjątkowe właściwości. Co daje picie Yerba Mate?

Napój ten jest najbardziej doceniany dzięki swoim właściwościom pobudzającym. Odpowiada za to obecna w nim odmiana kofeiny, czyli mateina. Stopniowo uwalnia się w organizmie, stymulując pracę mózgu, poprawiając pamięć i koncentrację. Yerba będzie idealna do popijania w trakcie pracy, nauki, treningu i wysiłku umysłowego, zamiast zwykłej kawy. Dodatkowo poprawia nasze samopoczucie, sprawiając, że czujemy się bardziej rozluźnieni, spokojni, a przy tym mniej zmęczeni. Dobroczynne działanie na układ nerwowy ma związek z obecnością witaminy B, nazywanej „naturalnym antydepresantem”.

Co więcej, naukowcy odkryli, że napar z ostrokrzewu paragwajskiego wykazuje właściwości przeciwutleniające (ogranicza powstawanie wolnych rodników w organizmie, spowalnia procesy starzenia), przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Yerba Mate jest polecana również osobom dbającym o wygląd i figurę. Wspomaga produkcję kolagenu i elastyny w skórze, dzięki czemu jest ona zdecydowanie bardziej sprężysta i gładka. U osób często sięgających po ten napar rzadziej pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Do tego ułatwia on odchudzanie, ponieważ hamuje procesy wchłaniania tłuszczu. Sprawia tym samym, że spożywane posiłki są „mniej kaloryczne”. Poleca się go również ludziom cierpiącym na problemy z pęcherzem i trawieniem, wysokim poziomem złego cholesterolu, oraz rozwojem miażdżycy.  

Jak kupować Yerba Mate, żeby uzyskać oczekiwane efekty?

Nie ma wątpliwości, że warto włączyć Yerbę do swojej codziennej diety. Może ograniczać dotkliwość różnych schorzeń i dolegliwości, łagodnie pobudzać, ułatwiać utrzymanie zgrabnej sylwetki, a do tego poprawiać nastrój. Ważne jednak, aby kupować produkty wysokiej jakości. Wiele sklepów nie dysponuje szerokim wyborem suszu, a w dodatku ma on często wygórowaną cenę. Dlatego zamiast w okolicznych marketach, lepiej szukać korzystniejszych ofert w sklepach internetowych, zajmujących się sprzedażą wyłącznie dobrych jakościowo odmian, np. na YMT24. Otrzymamy tam szczegółowe informacje na temat każdego produktu, ogromną ofertę zróżnicowanych rodzajów Yerba Mate oraz niezbędnych akcesoriów służących do jej przygotowania.

 

Źródło: Artykuł partnera, fot. stock.adobe.com, autor: Alexandr Vorobev