Dodano: 28 września 2021r.

7 rzeczy, jakie należy wiedzieć o nosówce

Nosówka jest jedną z przypadłości, które mogą przytrafić się zarówno kotom, jak i psom. Na szczęście jest wiele sposobów, żeby tego uniknąć – wystarczy odpowiednio zadbać o zdrowie czworonoga. Warto również dowiedzieć się, na czym polega i jak jej przeciwdziałać. Oto 7 rzeczy, jakie należy wiedzieć o nosówce.

7 rzeczy, jakie należy wiedzieć o nosówce

 

Pierwsze trzy rzeczy – czym jest nosówka, jak pupil może się nią zarazić i jakie objawy świadczą o infekcji

Nosówka jest zaraźliwą i dość poważną chorobą, którą wywołuje wirus, atakujący układ oddechowy, nerwowy i pokarmowy kotów i psów. Jest to przypadłość, na którą chorują również takie zwierzęta, jak lis i szop pracz. W jaki sposób u czworonoga może wystąpić nosówka?

Pies lub kot może się zarazić omawianą chorobą od innych zwierząt. Niestety o zakażenie jest naprawdę łatwo. Wirus może się dostać drogą oddechową, ale także być przenoszony na zabawkach, czy naczyniach.

Objawy świadczące o infekcji psów i kotów

Objawy mogą się różnić u zwierząt. W przypadku wystąpienia konkretnych symptomów nie należy również od razu oceniać, że jest to akurat nosówka – może to być oznaka innej choroby. Jednak w każdym z wymienionych przypadków warto udać się do weterynarza. Informacje na ten temat można również znaleźć na https://www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl/czeste-choroby/pies/nosowka/

Pierwszymi objawami nosówki u psów i kotów są problemy z drogami oddechowymi. Mogą to także być wodniste lub ropne wydzieliny z oczu. Kolejny objaw to gorączka, kaszel i ogólne otępienie. Zdarza się także, że zwierzęta mają problemy żołądkowe i zwracają pokarm lub nie chcą go spożywać. Najbardziej znaczące symptomy nosówki, to te, które wiążą się z układem nerwowym – są to drgawki lub paraliż.

Leczenie i ochrona przed nosówką

Można skutecznie wyleczyć nosówkę. Sposobem na wirusa są lekarstwa. Ich działanie może go całkowicie usunąć, jednak najskuteczniejszym sposobem są antybiotyki, ponieważ redukują ryzyko nawrotu choroby. 

Są również sprawdzone sposoby na to, żeby uchronić zwierzęta przed nosówką. Pierwszym rozwiązaniem, jest szczepienie kociąt i szczeniaków niedługo po urodzeniu. W przypadku dorosłego zwierzęcia należy odwiedzać weterynarza co roku lub co trzy lata, w zależności od zaleceń specjalisty. 

Nosówka – ostatnie dwa aspekty, na które warto zwrócić uwagę

Pierwszym z nich, jest nieco bardziej szczegółowa wiedza na temat wirusa. Nosówka jest infekcją, która należy do rodziny Paramyxoviridae. Są jednak okresy, kiedy zwierzęta są bardziej narażone na zakażenie. Dzieje się tak w porach zimowych, kiedy spada temperatura – wirus nosówki w temperaturze 4 stopni Celsjusza może przetrwać nawet do dwóch tygodni.

Drugi, to profilaktyka, czyli to, jak zapobiegać zakażeniu. Warto co jakiś czas odwiedzać strony takie, jak www.dbamyozdrowiepsowikotow.pl, żeby utrwalić wiedzę na temat tej niebezpiecznej choroby. Stosując się do zaleceń weterynarzy i odpowiednio dbając o warunki zabawy, czy spożywania pokarmów przez zwierzęta, można znacznie zredukować lub nawet całkowicie wykluczyć ryzyko zakażenia.

 

Źródło: artykuł partnera