Dodano: 02 lipca 2019r.

400 zawodników z całego świata przyjedzie do Polski na finał European Rover Challenge

Do udziału w tegorocznych międzynarodowych zawodach robotów marsjańskich European Rover Challenge zakwalifikowało się 40 zespołów z 15 krajów. W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci m.in. Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii. Zwycięską drużynę poznamy podczas finału wydarzenia, który odbędzie się w dniach 13-15 września na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach.

European Rover Challenge

 


Na program piątej edycji European Rover Challenge składają się trzy przebiegające równolegle części: 

  • Zawody Robotów Marsjańskich cieszące się prestiżem już od pierwszej edycji w 2014 roku, w których młodzi inżynierowie z najlepszych uczelni z całego świata rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa,
  • Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych dedykowana szerokiej publiczności, której celem jest pobudzanie zainteresowania i popularyzacja wiedzy na temat sektora wysokich technologii, najnowszych badań, eksploracji przestrzeni kosmicznej i korzyściach jakie niosą one dla ogółu społeczeństwa w różnych dziedzinach życia,
  • Konferencja Mentoringowo-Biznesowa, podczas której spotkać będzie można m.in. głównych inżynierów misji ExoMars z Europejskiej Agencji Kosmicznej, reprezentantów zagranicznych agencji kosmicznych oraz przedstawicieli największych firm europejskiego przemysłu kosmicznego. 

 

Celem European Rover Challenge jest pobudzenie do działania i wsparcie nowego pokolenia inżynierów, dla których udział w zawodach jest jednym z narzędzi rozwoju kariery, kompetencji i umiejętności oraz osiągnięcia w przyszłości sukcesu w branży kosmicznej.

Na gospodarza European Rover Challenge w 2019 roku została wybrana Politechnika Świętokrzyska, której uczelniana drużyna już kilkukrotnie odnosiła sukcesy podczas zawodów. Dający wiele możliwości teren kampusu Politechniki, doskonała lokalizacja w centrum miasta, a przede wszystkim zaangażowanie tej prestiżowej uczelni technicznej w rozwój polskiego obszaru kosmiczno-robotycznego, to tylko niektóre z aspektów wpływających na decyzję o lokalizacji tegorocznej edycji ERC. 

Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich ERC nie po raz pierwszy będą gościć na terenie województwa świętokrzyskiego. To podkieleckie Podzamcze koło Chęcin było areną pierwszych zmagań robotów marsjańskich w 2014 roku.