Dodano: 26 wrzesień 2016r.

25-latka opracowała nową metodę walki z lekoodpornymi bakteriami

Kilka dni temu 193 członków ONZ podpisało deklarację walki z bakteriami odpornymi na antybiotyki. Pomocną w walce z superbakteriami może okazać się nowa metoda opracowana przez 25-letnią studentkę z Uniwersytetu w Melbourne.

Bakterie

 

ONZ walkę z lekoopornymi bakteriami nazwała największym wyzwaniem współczesnej medycyny. Bakterie, poprzez nieodpowiednie stosowanie antybiotyków, mutują i uodparniają się na nie. Kluczem w tej batalii może okazać się nowa metoda opracowane przez Shu Lam - malezyjską studentkę uczącą się w Australii. Zaprezentowała ona zupełnie nowe podejście do problemu.

Nowa metoda była do tej pory testowana jedynie na myszach, ale ma ona bardzo duży potencjał. Chodzi o polimer w kształcie gwiazdy, który zdolny jest do unicestwiania sześć różnych szczepów superbakterii. Metoda 25-latki już została okrzyknięta przez badaczy przełomem we współczesnej medycynie.

W odróżnieniu od antybiotyków, które „zatruwają” bakterię wywołującą chorobę, polimery bezpośrednio atakują bakterię rozrywając jej błonę komórkową. Metoda nie wpływa przy tym na zdrowe komórki, co ma miejsce przy stosowaniu antybiotyków. Podczas obserwacji nie odnotowano, by bakterie chorobowe rozwijały odporność na nową metodę.

Choć wyniki badań młodej studentki są obiecujące, to daleko jeszcze do wejścia tej metody na rynek. Potrzeba jeszcze dziesiątek badań i analiz, by wynalazek Lam mógł zacząć być stosowany.

 

Źródło: sciencealert.com, telegraph.co.uk