Już niedługo mogą zniknąć plączące się pod nogami kable. To za sprawą nowej technologii opracowanej przez inżynierów z Disney Research, która pozwala na zasilanie bezprzewodowe urządzeń elektronicznych.
Nowa metoda nazywa się quasistatic cavity resonance (QSCR) i pozwala na korzystanie z urządzeń elektronicznych w tak prosty sposób, jak korzystanie z technologii wi-fi. Inżynierowie z Disney Research zademonstrowali przystosowany do zasilania bezprzewodowego pokój. W dowolnym jego miejscu można np. ładować telefon czy zasilać urządzenia gospodarstwa domowego.
Pokój pokazany przez badaczy został specjalnie zbudowany. Jego ściany przewodzą prąd. W centralnej części pomieszczenia umieszczona została miedziana rura. Technologia QSCR generuje stojące fale magnetyczne i dzięki specjalnym odbiornikom urządzenia mogą korzystać z bezprzewodowego zasilania.
W ścianach, podłodze, suficie oraz w rurze umieszczonej na środku pokoju generowany jest zmienny prąd elektryczny, który indukuje pole magnetyczne. Miedziana rura zawiera kondensatory, dzięki którym można ustalić częstotliwość pola magnetycznego.
Kierujący zespołem naukowców Alanson Sample przekonywał, że za sprawą opracowanej przez nich technologii może dojść do małej rewolucji. – Nasza technologia spowoduje, że bezprzewodowe zasilanie będzie tak powszechne jak wi-fi. QSCR sprawi, że możliwe będą nowe zastosowania urządzeń mobilnych, jak choćby robotów, które nie będą potrzebować baterii i ładowarek – powiedział ekspert
– Obecnie nasz system pracuje w pomieszczeniu wielkości pokoju, ale z powodzeniem można go dostosować do odpowiednich rozmiarów. W zgodzie z przepisami bezpieczeństwa jesteśmy w stanie przesyłać w ten sposób moc 1,9 kilowata. To wystarczy na jednoczesne ładowanie 320 smarfonów – wyjaśnił także pracujący nad bezprzewodowym zasilaniem Matthew Chabalko.
Obecnie bezprzewodowe zasilanie jest popularne w indukcyjnych ładowarkach do szczoteczek do zębów czy w panelach ładujących smarfony. Autorzy nowej technologii przekonują, że przerobienie istniejących pomieszczeń do możliwości korzystania z bezprzewodowego zasilania będzie bardzo proste.
Wyniki prac badaczy zostały opublikowane na łamach „PLOS ONE”.
Źródło: PLOS ONE