Zaćma (katarakta) to schorzenie wzroku, którego można dziś pozbyć się w 20 minut. Wciąż są jednak osoby, które bagatelizują jej objawy i odkładają leczenie. To właśnie m.in. dlatego zaćma pozostaje jedną z głównych przyczyn utraty wzroku u dorosłych na całym świecie.
Czym jest zaćma?
Na pewno nieraz słyszałeś już słowo „zaćma” – ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się na czym polega ta choroba? Katarakta to schorzenie, które dotyka soczewki naszego oka. Soczewka jest ważnym elementem dla całego zmysłu wzroku – pozwala na załamywanie i skupianie promieni światła dochodzących z otaczającego nas świata. Jej ważną cechą jest przezierność, dzięki której znajdująca się w środku oka soczewka nie przesłania nam obrazu. Chyba, że dojdzie do jej zmętnienia – wtedy właśnie mówimy o zaćmie. Choroba ta ma charakter postępujący, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.
Rodzaje zaćmy
Katarakta jest schorzeniem, które występuje w kilku różnych postaciach. Według najbardziej podstawowego podziału wyróżniamy:
- zaćmę starczą – która jest zdecydowanie najczęstszym typem katarakty i ma ścisły związek z wiekiem. Do zmętnienia soczewki dochodzi na skutek zmian w jej strukturze i odkładania się tam przez lata produktów przemiany materii.
- zaćmę wrodzoną – która występuje u dzieci (ujawnia się zwykle w pierwszych latach życia) i jest związana z m.in. z czynnikami genetycznymi lub zakażeniami wirusowymi w trakcie ciąży.
- zaćmę nabytą – która może pojawić się w każdym wieku – zarówno u seniorów, jak i osób młodych. Jej wystąpienie jest zazwyczaj spowodowane zadziałaniem jakiegoś czynnika zewnętrznego, np. urazu, innych chorób wzroku, niektórych schorzeń metabolicznych, kontaktu oczu z chemikaliami czy też długoletniej terapii sterydami.
Objawy zaćmy starczej
Na co będą skarżyć się pacjenci z najczęstszą postacią zaćmy, czyli starczą? Do głównych objawów choroby możemy zaliczyć m.in.:
- postępujący spadek ostrości widzenia;
- zamglenie obrazu;
- nadwrażliwość na światło;
- mnogie widzenie;
- utrudnioną ocenę głębi i odległości;
- zwiększoną męczliwość oczu.
Warto jednak pamiętać, że brak dolegliwości jeszcze nie oznacza, że choroba na pewno nie wystąpiła. W początkowych stadiach, katarakta potrafi się rozwijać zupełnie bezobjawowo – a wykryć ją można tylko regularnie kontrolując wzrok u okulisty (przynajmniej raz do roku).
Jak rozpoznać zaćmę?
Rozpoznanie katarakty nie jest trudne. Specjalista po przeprowadzeniu badania dna oka oraz wywiadu z Pacjentem, oceni stopień zaawansowania schorzenia. Kiedy najlepiej zająć się leczeniem zaćmy? Wtedy, gdy pojawią się objawy, które będą utrudniały nam codzienne funkcjonowanie. Nie warto czekać – z biegiem czasu katarakta coraz bardziej uszkadza wzrok, zwiększając też ryzyko wystąpienia w przyszłości innych poważnych chorób oczu, np. jaskry. Co więcej, leczenia zaćmy w ogóle nie trzeba się bać!
Jak leczyć zaćmę?
W pierwszym zdaniu tego tekstu napisaliśmy, że katarakty można pozbyć się w 20 minut – i tak też jest w rzeczywistości. Zabieg usunięcia zaćmy to szybka i bezpieczna dla pacjenta procedura, w trakcie której usuwana jest stara, zmętniała soczewka a na jej miejsce wszczepiony zostaje indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta implant. Brzmi skomplikowanie? Być może, ale w rzeczywistości to jedna z najprostszych i najczęściej wykonywanych operacji na świecie! Trwa tylko kilkanaście minut, a oprócz tego jest również:
- zupełnie bezbolesna – dzięki zastosowaniu kroplowego miejscowego znieczulenia;
- w pełni bezpieczna – ryzyko powikłań w przypadku tego zabiegu jest niezwykle małe;
- wykonywana ambulatoryjnie – a zatem bez konieczności pozostawania dłużej w szpitalu czy klinice. Po skończonym zabiegu i krótkim odpoczynku możemy wracać do domu!
Jak zabezpieczyć się przed wystąpieniem zaćmy?
Zapobieganie zaćmie nie jest proste. Jak już wiemy, schorzenie najczęściej związane jest z wiekiem, a jak dotąd nie wynaleziono jeszcze eliksiru młodości. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie bezradni. Możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia katarakty stosując się do kilku zasad profilaktyki ogólnoustrojowej, takich jak:
- rzucenie palenia – papierosy prowadzą do wielu różnych chorób, w tym także zaćmy.
- właściwa higiena pracy wzrokowej – czyli unikanie przemęczania oczu; robienie krótkich, ale częstych przerw podczas pracy na komputerze, tablecie czy smartfonie;
- regularna aktywność fizyczna – pomoże w profilaktyce m.in. cukrzycy, która jest istotnym czynnikiem ryzyka zaćmy;
- zdrowa dieta – więcej błonnika, warzyw, witamin, mniej tłuszczów zwierzęcych, czerwonego mięsa, alkoholu;
- ochrona wzroku przed promieniowaniem UV – unikanie korzystania z solariów, stosowanie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV podczas wychodzenia na zewnątrz (szczególnie w lecie).
Stosując się do wymienionych zasad i pamiętając o regularnej kontroli wzroku u okulisty zwiększamy szansę na uniknięcie nie tylko zaćmy, ale również innych chorób wzroku!
Źródło: artykuł partnera