Przejdź do treści

Za nami najgorętszy czerwiec w historii pomiarów

Spis treści

Lato ledwie się zaczęło, a już mamy rekordowe temperatury. Według danych Copernicus Climate Change Service, tegoroczny czerwiec był najgorętszym czerwcem w historii pomiarów. Temperatury w ubiegłym miesiącu w Europie były średnio o ponad dwa stopnie Celsjusza wyższe niż w podobnych okresach w latach ubiegłych.

Dane dostarczone przez Copernicus Climate Change Service (C3S), agencję monitorującą zmiany klimatu działającą w ramach programu Copernicus Komisji Europejskiej oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokazały, że średnia, globalna temperatura w czerwcu 2019 r. była najwyższa w historii pomiarów, jeśli chodzi o ten okres roku. Dane temperaturowe są gromadzone od około połowy XIX wieku.

Średnie temperatury w Europie były o ponad dwa stopnie Celsjusza wyższe niż w przeciętnym czerwcu w ubiegłych latach. Średnia globalna temperatura czerwca wzrosła o 0,1 stopień Celsjusza w porównaniu do poprzedniego rekordowego czerwca z 2016 roku.

Krótka fala upałów spowodowana masą gorącego powietrza pochodzącego znad Sahary była tak intensywna, że w wielu krajach padały rekordy temperatury. W Lubuskim w miejscowości Radzyń 26 czerwca zanotowano 38,2 st. C. To nowy rekord temperatury w czerwcu w Polsce. Poprzedni wynosił 37,2 st. C. i odnotowano go w miejscowości Ceber 19 lat temu.

Jednak rekordy padały nie tylko w Polsce. Na południu Francji odnotowano 45,9 st. C., ale ogólnie w całej Europie temperatury w ostatnich pięciu dniach czerwca były o 6-10 st. C. wyższe od 30 letniej średniej. Anomalie dotknęły wspomnianą już Francję, Hiszpanię, Niemcy, Włochy, Austrię i Czechy. No i Polskę.

Klimatolodzy twierdzą, że takie ekstremalne zjawiska pogodowe staną się w przyszłości coraz bardziej powszechne, ponieważ planeta nadal będzie się nagrzewać w warunkach rosnących stężeń gazów cieplarnianych.

Poniższe obrazy zostały wygenerowane na platformie CREODIAS, która funkcjonuje jako jeden z 5 europejskich DIASów, czyli Data and Information Access Services, udostępniających dane z unijnego programu obserwacji Ziemi – Copernicus. Operatorem tej platformy jest polska firma specjalizująca się w cloud computingu, która zajmuje się infrastrukturą chmurową oraz gromadzeniem i przetwarzaniem danych z europejskich satelitów, obecnie dla samego CREODIASA jest to blisko 13 petabajtów danych. Obrazy wykonał satelita Sentinel 3B 26 czerwca. Pierwszy przedstawia Polskę, drugi Europę.

Fot. CREODIAS / CloudFerro

Fot. CREODIAS / CloudFerro

– Chociaż lokalne temperatury mogły być niższe lub wyższe od prognozowanych, nasze dane pokazują, że temperatury w południowo-zachodnim regionie Europy w ostatnim tygodniu czerwca były niezwykle wysokie. Chociaż było to wyjątkowe, prawdopodobnie w przyszłości zobaczymy więcej takich wydarzeń z powodu zmian klimatycznych – powiedział Jean-Noël Thépaut, szef C3S.

Skoki średniej europejskiej w czerwcu o ponad 1 st. C. powyżej normy wystąpiły kilka razy w ciągu ostatnich 150 lat; na przykład w 1901 i 1917 r., a także w 1999 r. Wzrost temperatury w Europie jest znacznie wyższy niż w innych częściach świata.

Pierwszy poniższy wykres przedstawia średnią temperatur z czerwca w poszczególnych latach w porównaniu ze średnią temperaturą z lat 1981-210. Na drugim widać średnią z czerwca w porównaniu ze średnią z lat 1850-1900.

Fot. C3S

Fot. C3S

Źródło: C3S, fot. CREODIAS / CloudFerro

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

W oceanach coraz ciemniej. W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się głębokość, do której dociera światło

Globalne ocieplenie

Najbogatsze 10 proc. populacji odpowiada za dwie trzecie globalnego ocieplenia

Antarktyda

Jak wyglądałaby Antarktyda bez lodu? Naukowcy opracowali nową mapę

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły