Przejdź do treści

Wzmacnianie mięśni miednicy w ciąży – jakie ćwiczenia wykonywać?

Spis treści

Ciąża to okres, w którym w ciele kobiety zachodzą zmiany fizjologiczne oraz fizyczne. Organizm przygotowuje się do najważniejszego momentu, czyli porodu. Niektóre zmiany powodują nieprzyjemne dolegliwości, m.in. nietrzymanie moczu. To efekt zwiotczenia mięśni dna miednicy. Warto więc zadbać wcześniej o ich wzmocnienie dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Dzięki temu sam poród również będzie łatwiejszy.

 

Co to są mięśnie dna miednicy?

W rzeczywistości jest to jeden mięsień rozciągający się od kości guzicznej do kości łonowej. Mięsień ten podtrzymuje znajdujące się w jamie brzusznej narządy, przede wszystkim macicę oraz pęcherz. On też odpowiada za kontrolowane oddawanie moczu oraz stolca. 

Popularnie mięśnie dna miednicy nazywane są mięśniami Kegla od nazwiska amerykańskiego ginekologa. To on w połowie XX w. zajął się problemem mimowolnego nietrzymania moczu przez kobiety. Odkrył, że najczęściej dochodzi do niego podczas kichania, kaszlu, śmiechu oraz ciąży. Odpowiadają za to zwiotczałe mięśnie dna miednicy, dlatego też opracował zestaw ćwiczeń wzmacniający te mięśnie.

Przyczyny nietrzymania moczu w okresie ciąży

Wysiłkowe nietrzymanie moczu w okresie ciąży dotyczy nawet 50 proc. kobiet. Najczęściej pojawia się  w trzecim trymestrze ciąży, ale niektóre kobiety odczuwają dyskomfort już od samego początku ciąży. To efekt nacisku rosnącej macicy na pęcherz. Rozciągnięte mięśnie Kegla nie są w stanie w pełni kontrolować mimowolny wyciek moczu z pęcherza. 

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Mięśnie Kegla powinny ćwiczyć już młode dziewczęta, dzięki czemu zapewnią sobie komfort na długie lata. Jednak szczególnie o sprężystość mięśni powinny zadbać kobiety w ciąży. Dzięki ćwiczeniom unikną nie tylko wysiłkowego nietrzymania moczu, ale także ich poród będzie lżejszy. Sprężyste mięśnie dna miednicy mogą uchronić przed pęknięciem krocza lub jego nacięciem. Zapobiegają także powstaniu hemoroidów podczas porodu. Pozwalają także zapobiec późniejszemu wypadaniu macicy lub pęcherza.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy nie tylko ciąży, ale także okresu poporodowego. Co prawda dolegliwość samoistnie ustępuje po ok. pół roku, ale dzięki ćwiczeniom można jej całkowicie uniknąć.

Kto może ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży?

Ćwiczenia mięśni dna miednicy nie wymagają wielkiego wysiłku fizycznego, dlatego mogą wykonywać je wszystkie kobiety, których ciąża przebiega prawidłowo. 

Przeciwwskazaniami do ćwiczeń są ciąże zagrożone, nadciśnienie, cukrzyca, odejście wód płodowych. Z tego względu przed rozpoczęciem ćwiczeń należy uzyskać opinię lekarza prowadzącego ciążę.

Ćwiczenia dna miednicy w ciąży

Ogromną zaletą ćwiczeń mięśni Kegla jest to, że nie wymagają wysiłku fizycznego i można wykonywać je w dowolnym czasie i miejscu. Bardzo ważna jest systematyczność ćwiczeń, bo tylko ona sprawi, że mięśnie będą elastyczne, a ich napięcie będzie można kontrolować podczas porodu.

Najprostsze ćwiczenie polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla. Zacząć należy od serii 5 zacisków i rozluźnień mięśni trwających po około 5 sekund. Stopniowo ilość serii należy zwiększyć do 15. Podczas ćwiczeń nie wolno wstrzymywać oddechu. Ćwiczenia te można wykonywać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Ćwiczeń nie należy wykonywać podczas oddawania moczu, ponieważ może doprowadzić to do zapalenia pęcherza.

Kobiety lubią także wykonywać ćwiczenia w pozycji leżącej, ale nie wolno tego robić leżąc na plecach lub brzuchu. Najbardziej bezpieczna jest pozycja boczna. Nogi należy ugiąć w biodrach i kolanach. Podczas wydechu należy unieść kolano, ale stopy muszą zostać złączone. W czasie wdechu kolano powinno wrócić do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie należy powtórzyć 10 razy.

Dobrze wyćwiczone mięśnie dna miednicy ułatwiają świadomą współpracę z położnikami i skracają czas porodu, zwłaszcza w ostatniej fazie.

Więcej informacji na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy można znaleźć na stronie BeBo Trening.

A co po porodzie?

Czas połogu to okres powrotu organizmu do normalnego funkcjonowania. Stopniowo ustępują zmiany hormonalne, macica ulega obkurczeniu. Nie należy wtedy zapominać o mięśniach Kegla. W zależności od stanu zdrowia, można zacząć ćwiczyć je już dobę po porodzie. W przypadku pęknięcia lub nacięcia krocza, trzeba poczekać do zagojenia się ran. 

Elastyczne mięśnie dna miednicy chronią przed wysiłkowym nietrzymaniem moczu, wypadaniem macicy lub pęcherza. Zapewniają także większą satysfakcję z życia seksualnego. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają szybciej odzyskać kondycję i pełną sprawność fizyczną.

Źródło: artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

cukier

Ograniczenie spożycia cukru w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób

Nicień Caenorhabditis elegans

Substancja dodawana do tworzyw sztucznych może uszkadzać DNA

ginekolog

Dobry ginekolog to więcej niż tylko lekarz

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły