Rolnictwo w Polsce to gałąź gospodarki, która podlega dynamicznym przemianom. Coraz więcej pracy, którą kiedyś wykonywały ludzkie ręce, teraz wykonują maszyny. Rozwój technologii i zwiększająca się wiedza osób uprawiających ziemię, umożliwiła wprowadzenie do rolnictwa nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie rolnictwo precyzyjne. Czym jest ten rodzaj rolnictwa i dlaczego warto się na nie zdecydować? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.
Co to jest rolnictwo precyzyjne?
W materiałach dostępnych w literaturze i internecie możemy znaleźć wiele definicji rolnictwa precyzyjnego. Jednak każda z nich zawiera w sobie dwa główne podmioty określające rolnictwo precyzyjne: technologię i zmienność warunków siedliskowych. To właśnie połączenie rozwoju technologii i próby dostosowania zabiegów agrotechnicznych do zmiennych warunków występujących na różnych obszarach pola uprawnego, doprowadziły do stworzenia rolnictwa precyzyjnego.
Jak to wygląda w praktyce? Otóż pierwszą rzeczą, którą musimy wykonać (poza zakupem odpowiedniego sprzętu) jest wykonanie mapy, która zawiera informację o przestrzennej i czasowej zmienności warunków środowiskowych. Dodatkowo takie mapy mogą zawierać również dane meteorologiczne, a więc np. wielkość opadów czy średnią temperaturę. Tego rodzaju wskaźniki są opracowywane na podstawie pomiarów, wykonywanych za pomocą specjalistycznego sprzętu wyposażonego w system GPS. Dane przesyłane są do systemu informatycznego, dzięki któremu możemy wygenerować mapę. Po interpretacji powyższych danych, możemy przystąpić do wykonywania niezbędnych w uprawie roślin zabiegów agrotechnicznych. Dzięki skutecznemu planowaniu jesteśmy w stanie idealnie dopasować np. ilość nawozu czy środka ochrony roślin do określonego obszaru na naszym polu uprawnym. Takie rozwiązanie pozwala na najlepsze wykorzystanie dostępnych zasobów przy jednoczesnym zmniejszeniu negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko. Rolnictwo precyzyjne jest więc połączeniem ekonomii, ekologii i innowacji.
Rolnictwo precyzyjne w:
Produkcji zwierzęcej
Chów precyzyjny w odniesieniu do produkcji zwierzęcej ma znaczenie analogiczne do rolnictwa precyzyjnego w produkcji roślinnej. Tutaj również nowoczesne wsparcie technologiczne umożliwia dostosowanie systemu chowu zwierząt do ich zmienności osobniczej. Dzięki rozwojowi tej dziedziny gospodarki, hodowcy mają możliwość uzyskania mierzalnych danych odnośnie reakcji zwierząt na określone warunki środowiskowe i dzięki temu dostosowania ich do osobniczych preferencji. Przykładem tego typu zabiegów może być żywienie wielofazowe u brojlerów czy kontrola warunków mikroklimatycznych na fermach drobiu.
Ochronie roślin
Szkodniki i patogeny należą do czynników, które mają duże znaczenie dla plonowania roślin. Ich obecność może skutkować obniżeniem ilości i jakości plonu, a w konsekwencji mniejszą opłacalnością produkcji rolniczej. Żeby uniknąć tego rodzaju strat, korzysta się z wszelkiego rodzaju środków ochrony roślin. Niestety stosowanie np. pestycydów ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Ponadto pestycydy mogą przenikać do produkowanego surowca roślinnego i mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Nadmierne i długotrwałe stosowanie środków ochrony roślin, może również prowadzić do stopniowego uodparniania się na nie patogenów. I tutaj z pomocą przychodzi rolnictwo precyzyjne.
Dzięki zastosowaniu tego rodzaju nowoczesnego rolnictwa, możemy obniżyć ilość stosowanych substancji zabezpieczających przed szkodnikami, a także stosować je tylko tam, gdzie jest to konieczne (nanoszenie miejscowe). Dlatego rolnictwo precyzyjne pomaga w znaczny sposób zminimalizować negatywne skutki stosowania środków ochrony roślin.
Zalety i wady stosowania nowoczesnego rolnictwa
Do najważniejszych zalet rolnictwa precyzyjnego zaliczamy:
- ograniczenie do niezbędnego minimum stosowanych nawozów i środków ochrony roślin
- zwiększenie plonowania roślin poprzez wprowadzenie precyzyjnego nawożenia
- zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez prowadzenie zrównoważonego rozwoju
- mniejsze nakłady finansowe na zabiegi agrotechniczne
- szybsza i bardziej wydajna praca na polu
- możliwość wykonywania zabiegów agrotechnicznych niezależnie od warunków pogodowych
- sporządzanie dokładnych danych odnośnie wielkości i jakości plonów
- możliwość oszacowania w łatwy sposób wydajności pola uprawnego i jego rentowności
- łatwiejsze i efektywniejsze zarządzanie gospodarstwem
Rolnictwo precyzyjne posiada również swoje wady. Z pewnością największą wadą są wysokie koszty finansowe wiążące się z zakupem specjalistycznego sprzętu. Poza tym rolnicy, którzy podejmą się wdrożenia tych nowoczesnych metod, muszą ciągle doskonalić swoją wiedzę, by móc w pełni wykorzystać potencjał rolnictwa precyzyjnego. Rolnictwo precyzyjne w Polsce niestety wciąż należy do rzadkości. Wiąże się to nie tylko z ogromem inwestycji jakie trzeba zrealizować, ale także ze strukturą polskiego rolnictwa. W naszym kraju dominuje rozdrobnienie gospodarstw, a rolnictwo precyzyjne znajduje zastosowanie w gospodarstwach wielkoobszarowych.
Gdzie warto kupić narzędzia i aparaturę do precyzyjnego rolnictwa?
Do wdrożenia rolnictwa precyzyjnego niezbędny jest specjalistyczny sprzęt. Duży nakład finansowy, który wiąże się z zakupem tego rodzaju sprzętu sprawia, że chcemy być pewni, iż zaopatrzyliśmy się w narzędzia i aparaturę najwyższej jakości. Systemy nawigacyjne, komputery czy monitory podglądu to niezbędne wyposażenie nowoczesnego gospodarstwa. Wśród miejsc oferujących takie wyposażenie, warto zainteresować się asortymentem MRJ Agrotim. W tym sklepie nie tylko kupimy niezbędne w rolnictwie precyzyjnym akcesoria, ale także możemy liczyć na profesjonalne doradztwo w wyborze sprzętu. Jeśli więc dopiero zaczynamy unowocześniać nasze gospodarstwo, warto skorzystać z tego rodzaju oferty by być pewnym, że dokonaliśmy najlepszego wyboru.