Przejdź do treści

Wkrótce ruszają badania kliniczne leku pozwalającego na odrost utraconych zębów

Spis treści

We wrześniu, w ramach pierwszej fazy badań klinicznych, 30 dorosłych mężczyzn ma otrzymać preparat na odrost zębów. W pracach sprzed trzech lat japońscy naukowcy wykazali, że można stymulować wyrzynanie się nowych zębów poprzez hamowanie działania jednego z genów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze w zbliżających się badaniach klinicznych, terapia pozwalająca na wyhodowanie nowych zębów może trafić na rynek do 2030 roku.

Badania kliniczne pierwszego na świecie leku na odrost zębów mają rozpocząć się we wrześniu w Szpitalu Uniwersyteckim w Kioto w Japonii. Pierwsza faza badań będzie sprawdzać bezpieczeństwo i skuteczność preparatu. Podczas wcześniejszych testów na zwierzętach terapia wykazała ogromny potencjał w zakresie stymulacji odrastania utraconych zębów. Na przykład u fretek wystarczyła jedna dawka leku, by pojawił się nowy ząb. Autorzy preparatu przyznali, że obecna wersja leku była dobrze tolerowana przez wspomniane fretki oraz gryzonie. Teraz nadszedł czas na badania preparatu z udziałem ludzi.

Obiecująca terapia

Preparat, którego testy z udziałem ludzi ruszą we wrześniu, został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu w Kioto i Uniwersytetu w Fukui. W publikacji z 2021 roku, która ukazała się na łamach pisma „Science Advances” (DOI: 10.1126/sciadv.abf1798) naukowcy opisali zaobserwowane działanie przeciwciała dla genu USAG-1 (uterine sensitization associated gene-1), które może stymulować wzrost zębów (więcej na ten temat w tekście: Naukowcy znaleźli sposób na regenerację utraconych zębów). Potwierdziły to eksperymenty z udziałem gryzoni cierpiących na anodoncję – wrodzoną wadę, która charakteryzuje się brakiem zębów i ich zawiązków.

Pierwsza faza badania odbędzie się w szpitalu w Kioto w Japonii i potrwa 11 miesięcy. Wezmą w niej udział zdrowe osoby, którym brakuje co najmniej jednego zęba. Lek będzie podawany dożylnie 30 mężczyznom w wieku od 30 do 64 lat. W badaniach na zwierzętach uczeni nie zaobserwowali żadnych znaczących skutków ubocznych.

Jeśli nadchodzące badania zakończą się sukcesem, lek może być szeroko dostępny w ciągu sześciu lat. Będzie mógł być stosowany w celu odrastania zębów u pacjentów z wrodzonymi niedoborami, a także u tych, którzy stracili zęby z powodu urazów lub próchnicy.

Uzupełnić luki w uzębieniu

Prace japońskich naukowców wykazały, że białko USAG-1 ogranicza wzrost zębów u myszy. Wyłączając gen kodujący produkcję tego białka, myszom zaczęły odrastać zęby. W dalszych badaniach uczeni opracowali neutralizującą terapię przeciwciałami, która była w stanie zablokować funkcję białka, stymulując organizmy myszy do wzrostu nowych zębów.

Późniejsze eksperymenty wykazały te same korzyści u fretek, które mają bardziej podobny wzór uzębienia do ludzi. Podobnie jak my są diphyodontami, co oznacza, że ​​mają zestaw zębów mlecznych, które później są zastępowane zębami stałymi.

Źródło: IFLScience, Mainichi, Fot. Pexels/ CC0

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

PKU – dowiedz się, czym jest ta rzadka choroba

Przełomowa terapia genowa. Głuchy od urodzenia chłopiec odzyskał słuch

Prawidłowy zgryz odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi funkcjonalnej całego organizmu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły