15 stycznia przypada 20 rocznica powstania Wikipedii – największej wirtualnej encyklopedii na świecie! Wikipedia jest jedną z najpopularniejszych witryn w Polsce, co miesiąc odwiedza ją ponad 30 milionów użytkowników!
Wikipedia to źródło wolnej wiedzy, do której każdy ma dostęp. Wikipedię tworzy spontanicznie rozwijająca się społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i śmiało modyfikować strony. Wszystkie artykuły muszą spełniać wymogi neutralności, mieć oparcie w wiarygodnych źródłach i są na bieżąco weryfikowane i aktualizowane. Obecnie na polskojęzycznej Wikipedii znajduje się już prawie 1,5 mln haseł.
Wciąż rosnąca społeczność edytorów
Do społeczności każdego dnia dołączają nowi edytorzy, ponad 3 tysiące osób miesięcznie. Nad artykułami na Wikipedii i nad rozwojem projektów siostrzanych, takich jak Wikisłownik i Wikiźródła czuwa łącznie ponad 4600 edytorów i edytorek.
– Społeczność Wikipedii jest ogromnie różnorodna – tworzą ją bystrzy nastolatkowie i profesorowie na emeryturze, kobiety i mężczyźni, osoby z wielkich miast i małych miasteczek, nauczyciele i uczniowie, eksperci i hobbyści, osoby o różnych poglądach i zainteresowaniach. Wszystkich ich łączy pasja do dzielenia się wiedzą, dociekliwość i chęć pomocy innym. I dlatego potrafią znakomicie współpracować, ponad różnicami. I choć jeszcze parę lat temu często było słychać głosy, że społeczność Wikipedii nieuchronnie się skurczy, te proroctwa okazały się nieprawdą. Społeczność aktywnych edytorów polskiej Wikipedii rośnie od 2016 roku, w tym roku osiągając największy od lat wzrost – średnia miesięczna liczba osób aktywnie edytujących Wikipedię wzrosła o ponad 6 proc. – mówi Natalia Szafran-Kozakowska (specjalistka ds. wspierania społeczności Wikimedia Polska).
Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Rozwój Wikipedii na co dzień wspiera Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które skupia osoby działające na rzecz wolnej wiedzy i otwartej kultury. Już od 15 lat członkowie organizacji działają na rzecz integracji społeczności wikipedystów, inicjują projekty edukacyjne, dbają o digitalizację polskich dóbr kultury i rozwój kompetencji cyfrowych dzieci, młodzieży i dorosłych.
– Stowarzyszenie jest wyrazem miłości i zapobiegliwości Członków: miłości do Wikipedii, jej sióstr i wolnej wiedzy, dbałości o jej rozwój, bezpieczeństwo i powszechny do niej dostęp, troski o twórców, czytelników i partnerów. Powszechny dostęp wymaga wielu rąk, nie tylko na klawiaturze. Z tej potrzeby sami Wikipedyści stworzyli Stowarzyszenie, by było jednocześnie klubem kibica, miejscem wsparcia autorów, orędownikiem wolnych treści i rzecznikiem – komentuje Michał Buczyński, Prezes Wikimedia Polska.
Z okazji 20 urodzin Wikimedia Polska organizuje kilka wydarzeń online, między innymi dyskusję pt. „Fake newsy, manipulacje i postprawda. O wyzwaniach dzisiejszego internetu i roli Wikipedii” (15.01 godz.19.00) oraz spotkanie “Kolektywne tworzenie wiedzy. Jak tworzyć? Jak edytować? Wymiana doświadczeń”. Debaty będzie można oglądać na facebookowym profilu Wikimedia Polska. ( https://www.facebook.com/WikimediaPolska )
Źródło: materiały prasowe, fot. CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons/ Pybalo