Przejdź do treści

We wtorek dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca

Spis treści

We wtorkowy wieczór 16 lipca dojdzie do częściowego zaćmienia Księżyca. W kulminacyjnym momencie blisko dwie trzecie tarczy Księżyca znajdzie się w cieniu Ziemi.

Wtorkowe zaćmienie Księżyca będzie widoczne już przy wschodzącym Księżycu. Wtedy rozpocznie się faza półcieniowego zaćmienia Srebrnego Globu i nasz naturalny satelita będzie stopniowo ciemniał. Faza częściowego zaćmienia rozpocznie się o godzinie 22:01. Księżyc będzie powoli pokrywał cień Ziemi. W kulminacyjnym punkcie, o godzinie 23:30, aż 65 proc. tarczy Księżyca skryje się w cieniu naszej planety. Koniec zaćmienia częściowego nastąpi o godz. 00:59, a półcieniowego o godz. 2:17.

Podczas fazy częściowego zaćmienia Księżyc przybierze czerwonawą barwę. Jest to spowodowane tym, że promienie słoneczne padające na tarczę Srebrnego Globu będą rozproszone przez atmosferę Ziemi.

 

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).

Zaćmienie będzie widoczne z terenów całego kraju. Księżyc podczas fazy częściowego zaćmienia będzie znajdować się nisko nad horyzontem w południowo-wschodniej części nieba. Cień Ziemi na powierzchni naszego naturalnego satelity zacznie pojawiać się w jego lewym górnym rogu.

xzacmienieksiezycawiki.pagespeed.ic .knm2Sp5HUy 1

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca. A – Słońce B – Ziemia C – Księżyc D – stożek półcienia E – stożek cienia całkowitego. Fot. MesserWoland/C.C.3.0/Wikimedia

Do oglądania zaćmienia Księżyca nie potrzeba specjalnych przyrządów – teleskopów ani nawet lornetki, choć osoby wyposażone w sprzęt z pewnością będą mogły zobaczyć więcej szczegółów. Nie potrzeba także wyjeżdżać spoza miasta, ale tak jak w przypadku sprzętu, z dala od świateł aglomeracji obserwacje będą pełniejsze.

Pogoda nie powinna przeszkadzać, choć lokalnie niebo mogą zakryć chmury. Wszystkim życzymy udanych obserwacji.

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Księżyc

Athena wylądowała na Księżycu, ale ma kłopoty

księżyc

Blue Ghost bezpiecznie wylądował na Księżycu

Księżyc

Firma Intuitive Machines znów leci na Księżyc. Będzie szukać wody

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły