Przejdź do treści

Wapń w codziennej diecie

Spis treści

Wapń to pierwiastek powszechnie kojarzony jako główny składnik budulcowy kości i zębów. Jego zakres działania obejmuje jednak cały organizm. Wapń to aktywator wielu enzymów. Uczestniczy on w procesie krzepnięcia krwi i reguluje pracę serca, wpływa także na sprawność mięśni. Dzięki niemu możliwe jest sprawne przekazywanie impulsów nerwowych, co ma bezpośrednio wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Wapń wpływa również na niektóre hormony. Jego niedobór nie tylko wywołuje nieprzyjemne symptomy, ale również zwiększa ryzyko zachorowania na osteoporozę. Dobrze więc zadbać o jego odpowiednią ilość w codziennej diecie. W jakich produktach można znaleźć wapń?

Źródła wapnia w codziennej diecie

Wapń występuje w różnych produktach żywnościowych. To dobra wiadomość. Dzięki temu łatwiej jest skomponować zdrową i smaczną dietę. Oto lista produktów, które warto wziąć pod uwagę.

  • Mleko i przetwory mleczne to cenne źródło wapnia. Warto więc sięgać po jogurty, kefir, maślankę czy śmietanę,
  • Ryby również mogą zawierać wiele wapnia, zwłaszcza jeśli mamy ma myśli szprotki i sardynki,
  • W wapń bogate są także warzywa. Wśród nich wymienić można kapustę, awokado, szpinak, brokuły, pietruszkę czy fasolkę,
  • Fani słodkości mogą sięgnąć po suszone figi i morele oraz gorzką czekoladę – również one zawierają wapń,
  • Aby uzupełnić poziom wapnia w organizmie, warto sięgać po orzechy i nasiona m.in. sezam, migdały czy pestki dyni,
  • Weganie sięgnąć mogą po tofu wzbogacone wapniem, soję i rośliny strączkowe.

Więcej o produktach bogatych wapń warto przeczytać tutaj: https://calperos.pl/blog/sg/produkty-bogate-w-wapn-zrodla-wapnia-w-codziennej-diecie/.

Suplementacja wapniem

W niektórych przypadkach warto pomyśleć o suplementacji. Oczywiście nadal trzeba dbać o wapń w diecie. Niestety, nauka nowych nawyków żywieniowych i wdrażanie zmian w codzienny jadłospis może być dla niektórych osób trudnym zadaniem. Zdarza się także, że jesteśmy w okresie zwiększonego zapotrzebowania na wapń, który trudno jest zaspokoić samą dietą. Mowa o takich sytuacjach jak czas intensywnego wzrostu u dzieci i młodzieży, ciąża i okres karmienia piersią, rekonwalescencja po wypadkach i leczenie złamań kości, a także okres menopauzy i podeszły wiek życia. W takich momentach suplementacja daje nam pewność, że organizm otrzymuje taką ilość wapnia, jaką potrzebuje. Bez suplementacji nie obędzie się także w przypadku osób, u których obserwowane są niedobory wapnia – trzeba je szybko uzupełnić. Nie chodzi tylko o kwestie zdrowotne, ale również samopoczucie i nastrój.

Jak suplementować wapń?

Wapń suplementować można za pomocą leków i preparatów, które zawierają ten pierwiastek. W aptekach ich nie brakuje. Niestety, nie wszystkie suplementy cechują się odpowiednią ilością wapnia i jego wchłanialnością. Warto więc sięgnąć po preparat, który ma status leku. Należy do nich Calperos, który można zakupić bez recepty. Zaleca się go do stosowania w celach profilaktycznych, jak i leczniczych (przede wszystkim po diagnozie osteoporozy). Calperos zawiera wapń w formie zjonizowanej, która jest najlepiej przyswajalna przez ludzki organizm. Ma formę twardych kapsułek, które najlepiej jest przyjmować w trakcie posiłków. Preparat dostępny jest w różnych dawkach i formatach, przez co łatwo dopasować go do swoich potrzeb. Co więcej, jest to najczęściej przepisywany preparat wapniowy w Polsce. Więcej informacji o suplemencie można znaleźć na stronie producenta: https://calperos.pl/.

Każda osoba, która chce długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, powinna mieć na uwadze to, ile wapnia dziennie spożywa. Pierwiastek ten zapewnia równowagę naszemu organizmowi i musi być regularnie jemu dostarczany. Na szczęście wapń znajduje się w wielu produktach, istnieje też opcja suplementacji. Bardzo ważne jest jednak aby zrezygnować z używek. Picie w nadmiarze alkoholu i kawy sprawia, że wapń szybciej wydalany jest z organizmu, z kolei palenie papierosów będzie utrudniać jego wchłanianie. Zdrowa dieta łączy się z brakiem nałogów, które nie sprzyjają metabolizmowi wapnia.

Źródło: artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Niskokaloryczna dieta może wydłużyć życie? Wskazówki z dużego badania na myszach

PKU – dowiedz się, czym jest ta rzadka choroba

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru może przyspieszać procesy starzenia u kobiet

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły