Przejdź do treści

W Politechnice Łódzkiej rozpoczyna działalność ICRI-BioM – Międzynarodowa Agenda Badawcza

Spis treści

W Politechnice Łódzkiej powołane zostało Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów – Międzynarodowa Agenda Badawcza, utworzone we współpracy z niemieckim Instytutem Maxa Plancka Badań Polimerów w Moguncji. Jest to jedyna Międzynarodowa Agenda Badawcza w Łodzi i jedna z 14 w Polsce.

Instytucje o statusie Międzynarodowej Agendy Badawczej (MAB) mają stać się wiodącymi w kraju jednostkami naukowymi z międzynarodową kadrą realizującą badania w najnowocześniejszych kierunkach.

2 września 2019 r. została podpisana umowa o dotację z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej i ICRI-BioM rozpoczyna działalność naukową.

 

Na pierwszy okres działań przewidziano finansowanie w wysokości 1,5 mln zł, zaś na cały projekt wstępnie przeznaczono 31 mln zł.

– W najbliższym czasie działalność naukowa Centrum będzie koncentrować się na badaniach materiałów do enkapsulacji leków. W tym zakresie planujemy współpracę z polską firmą farmaceutyczną ADAMED Pharma S.A., której prezes, dr Maciej Adamkiewicz, jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Naukowego ICRI-BioM. Okres ten jest również poświęcony na wyłonienie, w drodze międzynarodowego konkursu, pierwszego dyrektora jednostki – mówi prof. Piotr Paneth, dyrektor ds. organizacji działalności naukowej, dodając, że głównym polem zainteresowań naukowców skupionych w ICRI-BioM będą badania polimerów i biocząsteczek metodami doświadczalnymi i teoretycznymi w kierunku pozyskiwania nowych materiałów.

 

Źródło: Politechnika Łódzka, fot. Krzysztof Hałagan

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Nowatorska technologia opracowana przez Polaków skutecznie oczyszcza gleby z kreozotu

W poszukiwaniu archeologicznych pozostałości napojów alkoholowych

Jadalne opakowania i naczynia z odpadów roślinnych

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły