Przejdź do treści

W płucach osób z nadwagą może gromadzić się tłuszcz

Spis treści

Naukowcy po raz pierwszy wykazali, że tkanka tłuszczowa gromadzi się w ścianach dróg oddechowych, szczególnie u osób z nadwagą. Odkrycia te mogą wyjaśnić, dlaczego nadwaga i otyłość są czynnikiem ryzyka wystąpienia astmy.

Naukowcy z University of Western Australia (UWA) w Perth znaleźli dowody na to, że tłuszcz może gromadzić się w płucach. Dotyczy to szczególnie osób otyłych i z nadwagą. Nowe badania sugerują, że ta tkanka tłuszczowa zmienia strukturę dróg oddechowych i może to być jeden z powodów zwiększonego ryzyka astmy.

Związek między otyłością a astmą jest znany od lat. Już wcześniejsze badania wykazały, że osoby otyłe i z nadwagą częściej cierpią na astmę i mają problemy z oddychaniem. Dotychczas jednak sądzono, że było to spowodowane nadmiarem tłuszczu wywierającym nacisk na klatkę piersiową i utrudniającym oddychanie. Sugerowano też, że otyłość może zwiększać stan zapalny w organizmie, co przyczynia się do astmy. Jak pokazują nowe badania, może tutaj działać całkiem inny mechanizm.

Wyniki badań ukazały się na łamach pisma „European Respiratory Journal”.

Tłuszcz w płucach u ludzi z nadwagą

Naukowcy swoich odkryć dokonali w trakcie badań próbek płuc pobranych od zmarłych podczas sekcji zwłok. Próbki pochodziły od 52 osób, z których 15 nie cierpiało na astmę, a 21 chorowało na astmę, ale zmarło z innych przyczyn. Pozostałe osoby, od których pobrano próbki tkanki płuc, chorowało na astmę i zmarło z powodu jej powikłań.

– Nasz zespół bada strukturę dróg oddechowych w płucach i jej zmiany u osób z chorobami układu oddechowego. Patrząc na próbki płuc, zauważyliśmy tkankę tłuszczową, która zgromadziła się w ścianach dróg oddechowych. Chcieliśmy sprawdzić, czy nagromadzenie to jest skorelowane z masą ciała – powiedział John Elliot, autor badań.

Używając barwników do wizualizacji struktur dróg oddechowych pod mikroskopem, uczeni zidentyfikowali i ocenili ilościowo tkankę tłuszczową w próbkach. Porównali te dane z indeksem masy ciała każdej osoby, od której pochodziła próbka.

To pierwsze badanie, które wykazało, że tkanka tłuszczowa gromadzi się w ścianach dróg oddechowych. Analiza wskazała, że ​​ilość obecnego tłuszczu w płucach wzrasta wraz ze wzrostem indeksu masy ciała (BMI). Badania pokazały również, że tłuszcz zmienia normalną strukturę dróg oddechowych i prowadzi do stanu zapalnego w płucach.

Nadwaga i otyłość może powodować astmę

– Nadwaga lub otyłość jest już powiązana z astmą lub bardziej nasilonymi objawami astmy. Związek ten może wyjaśnić bezpośredni wpływ nadwagi na płuca lub ogólny wzrost stanu zapalnego spowodowanego nadwagą. Odkryliśmy, że nadmiar tłuszczu gromadzi się w ścianach dróg oddechowych, gdzie zajmuje miejsce i wydaje się zwiększać stan zapalny w płucach. Uważamy, że powoduje to zwężenie dróg oddechowych, które ogranicza przepływ powietrza do i z płuc, co może przynajmniej częściowo tłumaczyć nasilenie objawów astmy u osób otyłych lub z nadwagą – wyjaśnił Peter Noble z University of Western Australia, współautor badań.

Autorzy podkreślają, że nadal potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić, czy tkanka tłuszczowa w drogach oddechowych naprawdę przyczynia się do astmy. Zespół szuka obecnie nowych sposobów badania i pomiaru tkanki tłuszczowej w płucach. Chcą także dowiedzieć się, czy te zgubne efekty można odwrócić za pomocą terapii odchudzającej.

– To ważne odkrycie dotyczące związku między masą ciała a chorobami układu oddechowego. Pokazuje, jak nadwaga lub otyłość mogą nasilać objawy u osób z astmą. Wykracza to poza zwykłą obserwację. Wskazuje na prawdziwe zmiany w drogach oddechowych związane z otyłością. Musimy dokładniej zbadać te kwestie, a zwłaszcza to, czy zjawisko to można odwrócić poprzez utratę masy ciała. W międzyczasie powinniśmy wspierać pacjentów z astmą, aby pomóc im osiągnąć lub utrzymać prawidłową wagę – powiedział profesor Thierry Troosters, Prezes Europejskiego Towarzystwa Oddechowego, który nie był zaangażowany w badania.

Źródło: EurekAlert!

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Otyłość efekt jojo waga

Naukowcy odkryli mechanizm stojący za efektem jojo. Komórki tłuszczowe mają „pamięć”

Tłuszcze przyjazne sercu: jakie wybrać, aby poprawić profil lipidowy?

Polacy testują pierwszą szczepionkę na raka płuc

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły