Przejdź do treści

W oceanach coraz ciemniej. W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się głębokość, do której dociera światło

Spis treści

Nowe badania wykazały, że w ciągu ostatnich dwóch dekad 21 proc. globalnego oceanu doświadczyło zmniejszenia głębokości, do której dociera światło słoneczne. W strefach tych żyje 90 proc. wszystkich organizmów morskich.

Według nowych badań, w ciągu ostatnich 20 lat ponad jedna piąta wód wszechoceanu, czyli wszystkich oceanów i wchodzących w ich skład mórz, doświadczyła zmiany właściwości optycznych. Zmniejszyła się głębokość stref fotycznych – górnych warstw wód, przez które przenika światło i w których może rozwijać się roślinność. W strefach tych żyje 90 proc. wszystkich organizmów morskich.

Wyniki oraz opis badań, które zostały przeprowadzone przez naukowców z University of Plymouth i Plymouth Marine Laboratory, ukazały się na łamach pisma „Global Change Biology” (DOI: 10.1111/gcb.70227).

Oceany stają się ciemniejsze

W swoich pracach naukowcy wykorzystali dane satelitarne oraz modelowanie numeryczne, aby przeanalizować roczne zmiany głębokości stref fotycznych na całej planecie. Ustalili, że w latach 2003–2022 21 proc. wszechoceanu, w tym duże obszary zarówno regionów przybrzeżnych, jak i otwartego oceanu, stało się ciemniejsze – zmniejszyła się głębokość, do której dociera światło. Ponad 9 proc. globalnego oceanu doświadczyło zmniejszenia głębokości strefy fotycznej o ponad 50 metrów, a 2,6 proc. o ponad 100 m.

Ale naukowcy dostrzegli też, że w analizowanym okresie około 10 proc. wszechoceanu powiększyło swoje strefy fotyczne w ciągu ostatnich 20 lat. Chociaż dokładne implikacje tych zmian nie są do końca jasne, naukowcy twierdzą, że może to wpłynąć na ogromną liczbę gatunków morskich.

Prawdopodobne przyczyny

Zmiany te w pobliżu wybrzeży są prawdopodobnie spowodowane przez spływ wód z rolnictwa zawierających składniki odżywcze, materiał organiczny oraz różnorakie osady. Na otwartym oceanie wynika to prawdopodobnie ze zmiany dynamiki zakwitu glonów i zmiany temperatur powierzchni morza, które zmniejszają przenikanie światła do wód powierzchniowych.

– Te badania pokazują, jak powierzchnia oceanu zmieniła kolor w ciągu ostatnich 20 lat. Wyniki dostarczają dowodów na to, że takie zmiany powodują powszechne ciemnienie, które zmniejsza obszar oceanu dostępny dla zwierząt, które polegają na słońcu i księżycu w celu przetrwania i rozmnażania się – powiedział Thomas Davies z University of Plymouth. – Polegamy również na oceanie i jego strefach fotycznych w kwestii powietrza, którym oddychamy, ryb, które jemy, naszej zdolności do walki ze zmianami klimatu oraz ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia planety. Biorąc to wszystko pod uwagę, nasze odkrycia stanowią prawdziwy powód do niepokoju – podkreślił Davies.

– Ocean jest o wiele bardziej dynamiczny, niż się często uważa. Na przykład, wiemy, że poziom światła w kolumnie wody zmienia się w ciągu 24 godzin, a zwierzęta, na których zachowanie bezpośrednio wpływa światło, są o wiele bardziej wrażliwe na jego zmiany. Jeśli strefa fotyczna zmniejszy się o około 50 m na dużych obszarach oceanu, zwierzęta, które potrzebują światła, zostaną zmuszone do zbliżenia się do powierzchni, gdzie będą musiały konkurować o pożywienie i inne potrzebne im zasoby. Może to spowodować fundamentalne zmiany w całym ekosystemie morskim – zaznaczył Tim Smyth z Plymouth Marine Laboratory.

Zmieniające się oceany

Naukowcy w badaniach wykorzystali platformę Ocean Color Web prowadzoną przez NASA, gdzie można przeglądać i analizować dane zebrane przez różne satelity dotyczące koloru oceanów i temperatury ich powierzchni. Na platformie tej oceany zostały podzielone na siatkę 9-kilometrowych kwadratów. To pozwoliło zaobserwować zmiany na powierzchni oceanu dla każdego z tych kwadratów, a algorytm opracowany do pomiaru światła w wodzie morskiej określił głębokości stref fotycznych w każdej lokalizacji.

Badacze użyli również modeli natężenia promieniowania słonecznego i księżycowego do zbadania konkretnych zmian, które mogą mieć wpływ na gatunki morskie w warunkach światła dziennego i księżycowego, wykazując, że zmiany głębokości strefy fotycznej w nocy były niewielkie w porównaniu z dniem, ale nadal miały znaczenie ekologiczne.

Najbardziej widoczne zmiany głębokości strefy fotycznej na otwartym oceanie zaobserwowano północnych częściach Atlantyku, gdzie płynie Prąd Zatokowy (Golfsztrom) oraz wokół Arktyki i Antarktydy, obszarów planety najbardziej doświadczonych zmianami klimatycznymi. Zmiany głębokości stref fotycznych są również powszechne w regionach przybrzeżnych i morzach zamkniętych i śródlądowych, jak Morze Bałtyckie, gdzie opady deszczu na lądzie wprowadzają do morza osady i składniki odżywcze z rolnictwa, stymulując wzrost planktonu i zmniejszając dostępność światła.

Źródło i fot.: University of Plymouth

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Globalne ocieplenie

Najbogatsze 10 proc. populacji odpowiada za dwie trzecie globalnego ocieplenia

ocean

99,999 procent dna morskiego pozostaje niezbadane

Antarktyda

Jak wyglądałaby Antarktyda bez lodu? Naukowcy opracowali nową mapę

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły