W kodzie genetycznym ludzi badacze natrafili na fragment DNA pozostawiony przez tajemniczych przodków należących do nieznanego jeszcze gatunku człowieka.
Nasi starożytni przodkowie krzyżowali się między sobą, a to utrudnia ustalenie coraz bardziej skomplikowanej historii wyłonienia się naszego gatunku oraz naszej migracji z Afryki. W nowych badaniach uczeni znaleźli w ludzkim genomie dużo wcześniejsze ślady krzyżowania się z nieistniejącymi już gatunkami – neandertalczykami i denisowianami. Ale badacze znaleźli coś jeszcze. Fragmenty DNA, które należą do nieznanego jeszcze gatunku człowieka.
Prehistoryczne DNA w ludzkim genomie
Być może tym tajemniczym przodkiem był Homo erectus, ale tego nikt nie wie na pewno. – Genom tego wymarłego gatunku nigdy nie został rozkodowany w całości – mówi Adam Siepel z Cold Spring Harbor Laboratory, jeden z autorów nowych badań, które ukazały się na łamach pisma „PLOS Genetics”.
Z nowych analiz wynika, że przodkowie współczesnych ludzi skrzyżowali się z neandertalczykami już między 200 000 a 300 000 lat temu, czyli dużo wcześniej, niż do tej pory sądzono. Do najlepiej znanych podobnych krzyżówek doszło ok. 50 tys. lat temu, gdy duża liczba Homo sapiens wyemigrowała z Afryki do Europy.
Badania te ilustrują złożoność historii ludzkości. Od dawna gromadzone są dowody na to, że ludzie i neandertalczycy krzyżowali się w czasie, gdy obie grupy znajdowały się w Europie. Dzięki temu wiele ludzkich genów pochodzi wprost od neandertalczyków.
Historia ewolucji genomu
Dzięki coraz większej liczbie danych na temat ludzkiego genomu oraz sekwencjonowaniu także starszych próbek pobranych ze starożytnych skamieniałości, naukowcy otrzymali mapę krzyżowania się ludzkich gatunków sięgającą tysięcy lat. Dla przykładu, niektórzy wyspiarze na Pacyfiku posiadają fragmenty DNA pochodzące od tajemniczego, starożytnego gatunku człowieka znanego jako denisowianin.
– Staramy się zbudować kompletny model historii ewolucji każdego segmentu genomu – mówi Siepel. Dzięki wykorzystaniu nowych metod obliczeniowych naukowcy są w stanie odnaleźć różne rekombinacje genomu i prześledzić, w jaki sposób trafił on do DNA.
To właśnie te badania wykazały neandertalczycy zmieszali się Homo sapiens już nawet 300 000 lat temu. Analiza wskazała także, że 1 proc. genomu denisowianina pochodzi od nieznanego przodka ludzi, który żył ok. 1 mln lat temu.
– Nowe wyniki są kolejnym dowodem na to, że starożytne i bardziej nowoczesne linie gatunków ludzkich mieszały się stosunkowo często – stwierdza Siepel. – Pojawia się obraz serii odrębnych, ale powiązanych ze sobą populacji, poruszających się po całym świecie i często wchodzących między sobą w interakcję – dodaje badacz.
Źródło: Live Science