Przejdź do treści

W Gwatemali odkryto pozostałości miasta Majów sprzed prawie 3000 lat

Tikal

Spis treści

Na porośniętych gęstą dżunglą terenach północnej Gwatemali archeolodzy natknęli się na ruiny miasta Majów ze świątyniami, piramidami, kamiennymi rzeźbami i systemem kanałów. Badacze nazwali miasto „Los Abuelos” i według nich mogło być ważnym ośrodkiem rytualnym.

Tereny Majów rozciągały się na dzisiejszych obszarach południowego Meksyku, Gwatemali, Belize i na części terenów zachodniego Hondurasu. Większość tych terenów obecnie porasta trudno dostępna dżungla.

Cywilizacja Majów

Historię Majów zazwyczaj dzieli się na cztery okresy: preklasyczny, który trwał od 2000 r.p.n.e do 200 r.n.e., klasyczny – trwający od 200 r.n.e do 900 r.n.e, klasyczny schyłkowy, którego ramy czasowe przypadają na lata 800-1000 oraz postklasyczny, który badacze datują na lata 1000-1542. Monumentalne budowle i kamienne pomniki, z których znana jest cywilizacja Majów, zostały stworzone w okresie klasycznym. Wtedy też nastąpił gwałtowny rozwój wielkich miast-państw.

Jednak pod koniec tego okresu tajemnicze wydarzenie rozpoczęło proces, który zakończył się upadkiem starożytnej cywilizacji. Wymarły rody sprawujące władzę, a miasta-państwa były stopniowo opuszczane. I chociaż lud Majów przetrwał, ich polityczna i ekonomiczna dominacja w regionie została zakończona.

Ale Los Abuelos, jak wskazują badacze, rozwijało się między 800 a 500 r. p.n.e. Sugerują też, że był to jeden z najstarszych i najważniejszych ośrodków ceremonialnych cywilizacji Majów.

Los Abuelos

Los Abuelos znajduje się około 20 kilometrów od ważnego stanowiska archeologicznego – Uaxactun, które zostało odkryte jeszcze w 1916 roku. Z kolei słynne miasto Tikal, jedno z najważniejszych centrum kulturowych Majów, znajduje się około 40 km od Los Abuelos.

Los Abuelos, co można przetłumaczyć jako „dziadkowie”, wzięło swoją nazwę od dwóch kamiennych rzeźb przedstawiających ludzi, które według archeologów, były poświęcone kultowi przodków. Rzeźby te, datowane na okres od 500 do 300 p.n.e., mają około 1,5 metra wysokości, a u ich stóp znaleziono fragmenty ceramiki, które, jak wskazują archeolodzy, zostały celowo rozbite.

Samo miasto zajmuje obszar około 16 kilometrów kwadratowych. Na jego terenie znaleziono piramidy, świątynie z ołtarzami, wiele kamiennych rzeźb, a także miejsce zinterpretowane przez badaczy jako obserwatorium astronomiczne. Najwyższa z odkrytych piramid ma wysokość 33 metrów, a jej ściany pokryte są malowidłami typowymi dla okresu preklasycznego.

„Miejsce to prezentuje niezwykłe planowanie architektoniczne z piramidami i rzeźbionymi monumentami z unikalną ikonografią regionu” – napisało we wpisie w mediach społecznościowych gwatemalskie ministerstwo kultury. Obecność piramid i monumentów sugeruje, że było to ważne miejsce ceremonialne Majów, w którym mogły odbywać się brutalne rytuały kończące się składaniem ofiar z ludzi. Przedstawiciele ministerstwa stwierdzili też, że nowe odkrycia „pozwalają nam przemyśleć na nowo rozumienie organizacji ceremonialnej i społeczno-politycznej” regionu w okresie przedhiszpańskim.

W pozostałościach miasta, które zostało odkryte przez słowacki oraz gwatemalskich archeologów, znaleziono również dziesiątki różnych artefaktów oraz wyroby ceramiczne. Badacze natrafili też na „unikalny system kanałów”. Z wielu wcześniejszych badań wiadomo, że Majowie opracowali wyrafinowane techniki wykorzystywania naturalnych źródeł wody, dostosowując się do sezonowych wzorców opadów i tworząc złożone systemy nawadniające.

Źródło: The Guardian, Spiegel, AFP, fot. Mtsrs/ Wikimedia Commons/ CC BY 2.0. Na zdjęciu jedna z piramid schodkowych z miasta Tikal.

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Pluskwa

Wspólna historia człowieka i pluskwy. Nasze miasta pomogły pluskwom przetrwać

Zwoje znad Morza Martwego

Wiele zwojów znad Morza Martwego może być starszych niż sądzono

W Kolumbii odkryto ślady zagadkowej społeczności sprzed 6 tys. lat, która zniknęła bez śladu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły