Przejdź do treści

W Dolinie Śmierci zarejestrowano najwyższą temperaturę od ponad stu lat

Spis treści

W Dolinie Śmierci w Kalifornii termometry wskazały 54,4 stopnie Celsjusza. To najwyższa temperatura zarejestrowana na Ziemi od ponad 100 lat, kiedy to odnotowano światowy rekord temperatury powietrza wynoszący 56,7 st. C.

54,4 stopnie Celsjusza – tak wysoka temperatura została zarejestrowana w Dolinie Śmierci w miejscu zwanym Furnace Creek o godzinie 15:41 czasu lokalnego w niedzielę 16 sierpnia. Jeśli pomiar zostanie potwierdzony przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO), to będzie to najwyższa temperatura zarejestrowana od 1913 roku i trzecia najgorętsza od początku prowadzenia rejestrów.

Trwająca obecnie w Kalifornii fala upałów spowodowała pożary i przerwy w dostawie prądu w całym stanie. A meteorolodzy prognozują dalszy wzrost temperatur w nadchodzących dniach.

Rekordy ciepła

Oficjalny globalny rekord ciepła, według Światowej Organizacji Meteorologicznej, padł również w Dolinie Śmierci. 10 lipca 1913 roku odnotowano tam temperaturę powietrza sięgającą 56,7 st. C. Na drugim miejscu znajduje się miasto Kibili w Tunezji, gdzie w 7 lipca 1931 roku zarejestrowano temperaturę 55 st. C. Ale wielu ekspertów podważa tamte pomiary, zwłaszcza ten z 1913 roku. Krytycy wskazują, że w tamtych czasach dokładność termometrów nie była specjalnie wysoka. Do tego w okolicy nie zanotowano tak wysokiej temperatury.

Dokładność rekordowo wysokich pomiarów była kwestionowana wielokrotnie. Do 2012 roku za rekordową temperaturę uznawano pomiar z 1922 roku z Libii. Słupki rtęci pokazały wówczas 57,8 st. C., ale ponowne analizy danych wykazały, że w pomiary wkradł się błąd i temperatura w rzeczywistości była wówczas niższa o około 7 st. C.

Pomiary temperatury można dokonywać na kilka sposobów. Standardem jest pomiar temperatury powietrza na wysokości 2 metrów nad gruntem przy pomocy termometru osłoniętego przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Ale jak wskazują specjaliści, taki pomiar nie bierze pod uwagę innych czynników, takich jak warunki środowiskowe. Jednym z głównych zarzutów wobec zapisu z 1913 r. jest to, że burza piaskowa zarejestrowana w tym samym czasie mogła przegrzać grunt i wpłynąć na wyniki pomiarów.

Potwierdzenie pomiarów

Proces weryfikacji globalnych zapisów ekstremalnych zjawisk pogodowych, które są archiwizowane w WMO, może zająć miesiące. Potwierdzenie zapisu wymaga międzynarodowego komitetu naukowców zajmujących się atmosferą, który analizuje oryginalne obserwacje, sprzęt użyty do ich wykonania oraz jego kalibrację.

Dolina Śmierci leży w bezodpływowej depresji na pustyni Mojave. Jest jednym z najgorętszych miejsc na Ziemi. Jest to również jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi, z rocznymi opadami wynoszącymi zaledwie 6 centymetrów.

Źródło: ScienceNews

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

W oceanach coraz ciemniej. W ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyła się głębokość, do której dociera światło

Globalne ocieplenie

Najbogatsze 10 proc. populacji odpowiada za dwie trzecie globalnego ocieplenia

Antarktyda

Jak wyglądałaby Antarktyda bez lodu? Naukowcy opracowali nową mapę

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły