Przejdź do treści

W 2022 czeka nas niesamowity kosmiczny spektakl

Spis treści

Na niebie w 2022 roku będzie można zobaczyć kolizję dwóch gwiazd, której będzie towarzyszył potężny rozbłysk. Kosmiczne fajerwerki będzie można podziwiać bez użycia teleskopu.

Nadchodzące zderzenie dwóch gwiazd zaobserwował profesor Larry Monar z Calvin College wraz z kolegami z Apache Point Observatory oraz University of Wyoming. Naukowcy zlokalizowali układ podwójny kontaktowy – KIC 9832227, składający się z krążących wokół siebie gwiazd. Gwiazdy te połączą się tworząc tzw. nową czerwoną.

Badacze przeanalizowali podobne wydarzenia zaobserwowane w 2008 roku w gwiazdozbiorze Skorpiona (V1309 Scorpii). Wtedy także powstała nowa czerwona po połączeniu się układu podwójnego kontaktowego.

Naukowcy porównali tzw. krzywe blasku (zależność między jasnością obiektu a czasem) z chwil poprzedzających tamto wydarzenie z danymi z  KIC 9832227 i ustalili, że są niemal identyczne. Po dokonaniu obliczeń badacze określili datę kosmicznych fajerwerków na 2022 rok.

Do kolizji dojdzie w gwiazdozbiorze Łabędzia oddalonego o 1800 lat świetlnych od Układu Słonecznego. Zderzeniu będzie towarzyszył potężny rozbłysk o czerwonej barwie. Wielkość gwiazdowa będzie wynosiła 2, co oznacza, że eksplozja będzie równie jasna co Gwiazda Polarna. Nowa czerwona będzie widoczna przez pół roku.

– Do końca nie wiemy, czy dobrze przewidzieliśmy datę kolizji, ale pierwszy raz w historii mogliśmy poczynić takie prognozy. Jeśli się mylimy, będzie to można stwierdzić w 2022 roku bez użycia teleskopu – zażartował Monar.

Praca zespołu naukowców zostanie także użyta w filmie dokumentalnym „Luminous”, którego zwiastun można zobaczyć poniżej.

 

Źródło: phys.org

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Szybkie błyski radiowe (FRB – z ang. Fast Radio Bursts)

Astronomowie prześledzili sygnał FRB aż do jego źródła

Słońce rozbłysk słoneczny

Furia Słońca. Co sto lat gwiazdy takie jak nasza emitują potężne superrozbłyski

Ziemia

Wykryto najbardziej energetyczne elektrony promieniowania kosmicznego. Ich źródło leży blisko Ziemi

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły