Przejdź do treści

U wybrzeży Portugalii wyłowiono „żywą skamielinę”

Spis treści

U wybrzeży Portugalii naukowcy wyłowili prehistorycznego rekina z epoki dinozaurów. Według ocen badaczy, gatunek ten ma co najmniej 80 milionów lat.

rehistoryczna bestia została wyłowiona podczas projektu finansowanego przez Unię Europejską, którego celem jest minimalizacja niechcianych połowów w komercyjnym rybołówstwie. Naukowcy z Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA) na starożytny gatunek natknęli się na południowych wodach Portugalii w okolicy dystryktu Fargo.

Wyłowienie rekina pokazuje, jak mało wiemy na temat oceanów. Około 95 proc. ich głębin pozostaje niezbadana. Co chwilę odkrywamy coś nowego. Albo, jak w tym przypadku, coś bardzo starego. Naukowcy uważają, że gatunek tego rekina pływał w oceanach, gdy po Ziemi chodziły jeszcze tyranozaury – około 80 milionów lat temu. Na taki okres archeolodzy szacują znajdywane skamieliny tego gatunku.

Rekina złowiono na głębokości około 700 metrów. To bez wątpienia jeden z najstarszych wciąż żyjących gatunków na naszej planecie. Płaszczak (Chlamydoselachus anguineus) wygląda dość osobliwie i mógł być inspiracją do opowiadanych dwa wieki temu dykteryjek o morskich wężach. Jego dochodzące do dwóch metrów ciało przypomina węża.

To niezwykle rzadki i słabo poznany gatunek, przede wszystkim na głębinowy tryb życia. Na uwagę zasługuje uzębienie płaszczaka. Wewnątrz paszczy posiada 300 ostrych jak brzytwa zębów ułożonych w równych rzędach. Rekin żywi się głównie kałamarnicami oraz innymi rybami, ale bywa, że zapoluje także na innego rekina. Płaszczaka spotykano na wodach Atlantyku oraz Pacyfiku. Najczęściej u wybrzeży Japonii, Nowej Zelandii oraz Australii.

Płaszczak niewiele zmienił się od czasów prehistorycznych, dlatego badacze nazwali swój niecodzienny połów „żywą skamieliną”. Gatunek ten został pierwszy raz opisany w 1883 roku przez Samuela Germana, ale od tego czasu niewiele więcej dowiedzieliśmy się o jego biologii czy zamieszkiwanym środowisku.

plaszczak1

Fot. Saname777/ CC BY 2.0/ Wikimedia Commons

plaszczak2

Fot. OpenCage/ Wikimedia Commons /CC BY 2.0

 

Źródło: BBC, Science Alert!, fot. Citron / CC BY-SA 3.0/ Wikimedia Commons
 

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

ocean

W najgłębszych obszarach oceanów kwitnie życie. Naukowcy odkryli ponad 7 tys. nowych gatunków

ocean

Oceany stają się coraz cieplejsze, ale mniej parują

ryba i nurek

Ryby potrafią rozpoznawać ludzi

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły