Przejdź do treści

Trening i co dalej? Co jeść po powrocie z siłowni?

Spis treści

Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w kontekście budowy wysportowanej i smukłej sylwetki. Jednak do osiągnięcia zamierzonych efektów niezbędna jest także odpowiednia dieta. Ma ona niebagatelne znaczenie dla naszej figury, mięśni i samopoczucia. Dlaczego po przekąskę należy sięgnąć w ciągu godziny od zakończenia ćwiczeń? Jakie przysmaki wybrać? Czym się kierować, tworząc idealny jadłospis potreningowy? Sprawdzamy.

Aby rosły mięśnie

Podstawowa zasada głosi, że posiłek spożywany bezpośrednio po wysiłku fizycznym powinien zawierać przede wszystkim białka i węglowodany. Białka mają szczególne znaczenie dla osób trenujących siłowo – uczestniczą bowiem w procesach budulcowych mięśni. Regularne uzupełnianie tych składników pozwoli szybciej i bardziej kompleksowo zatroszczyć się o sylwetkę. Potrawy, które będziemy zjadać po treningu, mają uzupełnić zapas glikogenu mięśniowego, który nasz organizm wytraca w trakcie ćwiczeń, a który jest niezbędny do rozrostu mięśni.

To niezwykle istotne, by nigdy nie zapominać o posiłku potreningowym. Po intensywnym wysiłku organizm potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii, której możemy mu dostarczyć pod postacią pełnowartościowego, odżywczego jedzenia. Nawet wtedy, kiedy zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Bezpośrednio po treningu możemy sięgnąć po proteinowe batony lub bakalie dostępne w automatach vendingowych na siłowniach. To szybka i wygodna przekąska, która będzie wspierać organizm w regeneracji.

Węglowodany i białka

Na naszym talerzu powinny się znaleźć wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Ale przede wszystkim musimy zadbać o podaż węglowodanów i białka. Te makroelementy wspólnie odpowiadają za budowę mięśni, ich siłę i zdolność do regeneracji.

Tuż po treningu zaserwujmy sobie solidną dawkę energii w postaci węglowodanów. Bez obaw – odpowiednio zbilansowane nie odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Świetnie sprawdzą się koktajle na bazie mleka i bananów, gorzka czekolada, orzechy nerkowca lub laskowe.

Następnym etapem jest posiłek białkowy. Każdy bywalec siłowni wie, że podstawą diety są kurczak i ryż! Ale to, jak je przyrządzimy, zależy już tylko od naszej wyobraźni. Warzywa, miód, zdrowe tłuszcze roślinne, orzechy nerkowca – wszystkie te produkty sprawdzą się doskonale. Wiele rodzajów orzechów znajdziesz na https://ebakalland.pl/bakalie/orzechy.

Zdrowa dieta na co dzień

Tworząc idealne potreningowe menu, musimy pamiętać o tym, że zdrowe jedzenie, to regularne jedzenie. Nawet jeśli marzy nam się utrata kilogramów, nie możemy odmawiać naszemu organizmowi niezbędnego do życia paliwa w postaci pokarmu. Konstruując jadłospis, skupmy się na tym, by dobrze go zbilansować. O ile od razu po wysiłku warto sięgać po węglowodany i białka, o tyle później niezbędne nam będą równie inne składniki odżywcze. Na pierwszym miejscu zdrowej diety powinny znajdować się warzywa i owoce, bakalie, produkty pełnoziarniste, nabiał. Nie można też zapomnieć o wodzie – regularne nawadnianie się jest kluczem do zdrowia.

Źródło: Artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

ćwiczenia aktywność fizyczna

Ćwiczenia mięśni przyspieszają wzrost neuronów

cukier

Ograniczenie spożycia cukru w dzieciństwie zmniejsza ryzyko wystąpienia przewlekłych chorób

Nordic Walking aktywność fizyczna ćwiczenia

Robienie przerw podczas ćwiczeń może znacznie zwiększyć wydatek energetyczny

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły