Przejdź do treści

Szykują się zmiany w polskiej nauce

Spis treści

Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział daleko idące zmiany w polskim szkolnictwie oraz nauce. Ma powstać Narodowa Agencja Współpracy Akademickiej, do szkół mają zostać wysłane naukobusy, zostaną wyłonione uczelnie badawcze, a uniwersytety trzeciego wieku dostaną wparcie.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego zakłada wprowadzenie nowej ustawy, która, według resortu, uporządkuje i zreformuje polskie środowisko naukowe. Nad ustawą pracują już trzy zespoły. Jej szczegóły poznamy we wrześniu przyszłego roku.

– Pod względem PKB Polska jest dziś na 24. miejscu na świecie, za to nakłady na badania i rozwój plasują nas na miejscu 37. Oznacza to, że naukę finansujemy w stopniu niższym, niż wskazywałyby na to możliwości finansowe Polski. Pod względem poziomu nauki Polska sytuuje się na około 20. miejscu na świecie. Znacznie gorzej jest w przypadku szkolnictwa wyższego: jak wiadomo najlepsze polskie uczelnie w rankingu szanghajskim spadły do piątej setki. Biorąc pod uwagę cały system szkolnictwa wyższego jesteśmy w czwartej dziesiątce na świecie. Wnioski są następujące: trzeba dofinansować naukę i zreformować uczelnie – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Plan zakłada uchwalenie nowej ustawy o szkolnictwie wyższym, która wyłoni uczelnie nowego typu – uczelnie badawcze. Mają one być nastawione na kształcenie elitarne, a nie masowe. Mają też kłaść nacisk na prowadzenie badań naukowych. Szczegóły dotyczące Narodowej Agencji Współpracy Akademickiej poznamy na konferencji w Rzeszowie, która ma odbyć się 20-12 października bieżącego roku, ale już dziś wiadomo, że ma to być instytucja wzorowana na niemieckiej DAAD (Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej) i ma prowadzić zgodną z interesem państwa politykę stypendialną.

Mają zostać także wprowadzone rozwiązania, które pozwolą na lepszą współpracę nauki i biznesu. Przedsiębiorcy zaangażowani w badania naukowe będą mogli starać się o ulgi podatkowa oraz na odliczenie kosztów związanych z takimi badaniami. Reforma czeka też Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz szereg instytutów badawczych, które zostaną zjednoczone pod egidą Narodowego Instytutu Technologicznego. Minister zapowiedział też położenie większego nacisku na popularyzację nauki.

 

Źródło: PAP

 

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Ponad 1000 zbiorów w Repozytorium Otwartych Danych

Rusza rejestracja na IV Forum Serce Pacjenta. W programie bezpłatne badania i warsztaty

Rusza cykl edukacyjny „Pacjent w Badaniach Klinicznych”

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły