Sprawy związane z drogami moczowo-płciowymi są dla mężczyzn dość trudnym tematem, którego wolą unikać. Problemy z oddawaniem moczu, potencją czy prostatą są bagatelizowane, a pomocy szuka się w Internecie, czy na forach społecznościowych. Często dopiero w momencie zaostrzenia się objawów przychodzi decyzja o konsultacji z lekarzem. Wybranie się do specjalisty to ważny krok, urolog zapozna się z sytuacją i najczęściej od razu zleci cały pakiet badań, w tym badanie PSA +USG.
Lekarz urolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem wielu chorób układu moczowo-płciowego – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Profilaktycznie do urologa powinni się zgłaszać co roku mężczyźni powyżej 45 roku życia. Proste badania mogą wykryć m.in. raka prostaty albo inne schorzenia, takie jak np. stany zapalne dróg moczowych czy kamicę nerkową. Często zlecane jest badanie USG moszny, które pozwala określić budowę jąder i najądrzy oraz zdiagnozować ewentualne zmiany patologiczne. Do najczęstszych z nich należą:
- wodniak jądra,
- zapalenie jądra lub najądrza,
- powiększenie się oraz guz jądra,
- żylaki powrózka nasiennego.
Jak wygląda USG jąder?
Badanie USG moszny trwa zwykle kilkanaście minut i nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Po badaniu pacjent otrzyma jego opis wraz z załączoną dokumentacją. Badanie USG jąder jest bezpieczne i bezbolesne, może być powtarzane wielokrotnie (w jego trakcie nie ma emisji promieniowania rentgenowskiego). Jest to badanie bezpieczne dla pacjenta, które nie niesie za sobą żadnego ryzyka powikłań.
Antygen gruczołu krokowego (PSA)
PSA, czyli antygen sterczowy, to glikoproteina wytwarzana przez komórki nabłonka gruczołowego prostaty. Badanie antygenu gruczołu krokowego jest ważne w profilaktyce wykrywania raka prostaty. Wysoki poziom antygenu to niepokojący sygnał, ale nie zawsze oznacza raka. Antygen PSA produkowany jest także przez zdrowy nabłonek w okolicy prostaty i może występować także u mężczyzn ze zdrowym gruczołem albo np. w stanach zapalnych gruczołu. Do badania pobiera się krew z żyły pacjenta. Przeprowadzenie testu PSA poleca się zwłaszcza panom, którzy skończyli czterdzieści lat. Istotne jest, by badanie gruczołu krokowego robić co roku, a w razie konieczności robi się też badanie poziomu PSA. Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia raka prostaty jest większe u osób, w których rodzinach wystąpiła ta choroba. Niestety nowotwór prostaty często nie daje żadnych symptomów, dlatego może być tak niebezpieczny.
Należy szybko pójść do lekarza, jeśli mężczyzna zaobserwuje u siebie niepokojący objaw, taki jak:
- bolesne podbrzusze,
- krew w spermie,
- zaburzenia wzwodu,
- pieczenie podczas oddawania moczu,
- krwawienie podczas oddawania moczu,
- problemy z trzymaniem moczu.
Świadomy i odpowiedzialny mężczyzna wie, że o zdrowie należy dbać, dlatego chodzi na regularne badania. W Szpitalu Cito Care można się skonsultować z doświadczonymi lekarzami urologami, którzy szybko zdiagnozują schorzenie. Nie warto zwlekać, gdy można od razu podjąć skuteczne leczenie.
Źródło: Artykuł partnera