Przejdź do treści

Supernowe i życie na Ziemi wydają się być ze sobą powiązane

Spis treści

Zdaniem duńskich naukowców supernowe mają większy wpływ na życie na Ziemi niż dotychczas przypuszczano. Dowody z osadów pokazują, że ilość materii organicznej jest skorelowana z częstotliwością występowania gwiezdnych wybuchów. Korelacja ta wskazuje, że supernowe stworzyły warunki niezbędne do istnienia życia na Ziemi.

Takie wnioski płyną z nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Geophysical Research Letters” (DOI: 10.1029/2021GL096376). Według naukowców z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego supernowe od zarania dziejów wpływały na klimat Ziemi. Duża liczba gwiezdnych wybuchów prowadziła w przeszłości do ochłodzenia klimatu ze znaczną różnicą temperatur pomiędzy równikiem a regionami polarnymi. To z kolei powodowało występowanie porywistego wiatru i mieszanie się oceanów, niezbędne do dostarczania składników odżywczych do systemów biologicznych.

Wysoka koncentracja składników odżywczych prowadziła z kolei do większej bioproduktywności i osadzania się większej ilości materiału biologicznego na dnie oceanów. Ciepły klimat charakteryzuje się słabszymi wiatrami i mniejszym mieszaniem oceanów, zmniejszoną podażą składników odżywczych, niższą bioróżnorodnością i mniejszymi osadami materii organicznej.

Supernowe a ilość tlenu

Nowe badania wskazują, że koncentracja składników odżywczych w oceanach w ciągu ostatnich 500 milionów lat, jest skorelowana z wahaniami w częstotliwości występowania supernowych. Koncentracja składników odżywczych w oceanach jest ustalana poprzez pomiar pierwiastków śladowych w pirytach i w czarnych łupkach, które osadzają się na dnie morskim. Oszacowanie frakcji materiału organicznego w osadach jest możliwe poprzez pomiar węgla-13 w stosunku do węgla-12. Ponieważ życie preferuje lżejszy atom węgla-12, ilość biomasy w oceanach świata zmienia stosunek węgla-12 do węgla-13 mierzony w osadach morskich.

– Nowe dowody wskazują na niezwykłe wzajemne powiązania pomiędzy życiem na Ziemi i supernowymi, zachodzące przez wpływ promieni kosmicznych na chmury i klimat – tłumaczy dr Svensmark.

Związek z klimatem

Poprzednie badania przeprowadzone przez dr Svensmarka wykazały, że promieniowanie kosmiczne, a zwłaszcza jądra pierwiastków pochodzących z supernowych pomagają w tworzeniu i wzroście aerozoli, wpływając w ten sposób na powstawanie chmur. Ponieważ chmury mogą regulować energię słoneczną, która dociera do powierzchni Ziemi, związek promieni kosmicznych z chmurami jest ważny dla klimatu.

Jak mówi Svensmark, empiryczne dowody pokazują, że klimat Ziemi zmienia się, gdy zmienia się intensywność promieniowania kosmicznego. Częstotliwość wybuchów supernowych może zmieniać się o kilkaset procent w geologicznych skalach czasowych, a wynikające z tego zmiany klimatu są znaczące.

– Kiedy ciężkie gwiazdy eksplodują, wytwarzają promienie kosmiczne złożone z cząstek elementarnych o ogromnych energiach. Promienie kosmiczne docierają do naszego Układu Słonecznego, a niektóre kończą swoją podróż zderzając się z ziemską atmosferą, gdzie są odpowiedzialne za jej jonizację – tłumaczy dr Svensmark.

Źródło: Technical University of Denmark, fot. PxHere

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Ziemia

Wykryto najbardziej energetyczne elektrony promieniowania kosmicznego. Ich źródło leży blisko Ziemi

Gwiazda WOH G64 Czerwony nadolbrzym

Pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Astronomowie odkryli planetę, która przetrwała agonię swojej gwiazdy

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły