Przejdź do treści

Substancja silnie hamująca zakażenie koronawirusem opracowana przez badaczy z UJ

Spis treści

Opracowane przez badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego inhibitory polimerowe silnie hamują zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 oraz jego nie mniej groźnym kuzynem MERS-CoV. Rezultaty badań krakowskich naukowców mogą ułatwić opracowanie skutecznego leku na COVID-19.

Za opracowaniem substancji hamującej zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 stoją naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej oraz z Wydziału Chemii UJ pod kierunkiem prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki. Wykazali oni, że stworzone przez nich związki polimerowe mogą skutecznie hamować infekcję koronawirusem.

Badania prowadzone były we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Gdańskiego, ze Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz z zespołami badawczymi z Chin.

HTCC blokuje wnikanie koronawiursa do komórek

Opracowana przez naukowców z UJ substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Powstał na bazie chitozanu – związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów – i wiąże się z białkiem Spike tworzącym „koronę” wirusa blokując jego oddziaływanie z receptorem komórkowym, a w konsekwencji wnikanie wirusa do komórki.

„Prace były prowadzone z wykorzystaniem nie tylko standardowego modelu komórkowego, ale również zaawansowanego systemu modelującego w pełni zróżnicowany nabłonek ludzkiego układu oddechowego (hodowle ALI). Jest to jeden z najdoskonalszych modeli pozwalający na analizę zakażenia w naturalnym środowisku organizmu człowieka” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronach internetowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Konieczne dalsze badania

Jednak zanim opracowana substancja będzie mogła zostać podana pacjentom, musi zostać zatwierdzona do stosowania u ludzi. Do tej pory HTCC była testowana wyłącznie na zwierzętach. Te wstępne badania pokazały, że podanie substancji drogą wziewną gryzoniom nie wywołało toksyczności ani pogorszenia pracy płuc. Jednak konieczne są badania nad bezpieczeństwem stosowania HTCC u ludzi.

Naukowcy są zdania, że uzyskane przez nich wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku. Raport, pokazujący antywirusową aktywność HTCC, został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv.

Źródło: UJ, fot. CDC/Dr. Fred Murphy

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Fundacja na rzecz nauki polskiej

Ogłoszono laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ruszyła rejestracja uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Astronomicznego „Astrolabium” 

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali nowy rodzaj nawozu

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły