Przejdź do treści

Stypendia dla zagranicznych naukowców w Polsce

Spis treści

Polska dysponuje rozbudowaną siecią ośrodków naukowych i akademickich. Z ich wsparcia w zakresie prowadzonej przez siebie działalności naukowej skorzystać mogą nie tylko polscy naukowcy, lecz także badacze zza granicy. Specjalnie z myślą o nich instytucje oferują programy stypendialne, które zapewniają obcokrajowcom nie tylko wsparcie finansowe niezbędne do prowadzenia działań badawczych w Polsce, lecz także merytoryczną opiekę nad realizowanymi projektami. Jedną z wiodących na tym polu instytucji jest Centrum Mieroszewskiego. Oto granty naukowe dla młodych naukowców, o które można ubiegać się w tym roku.

Dlaczego warto aplikować o granty naukowe dla młodych naukowców?

Przyznawane przez polskie instytucje stypendia dla obcokrajowców to znakomita szansa dla młodych naukowców na rozwijanie swojej działalności badawczej i prowadzenie działań naukowych w Polsce. Granty naukowe dla młodych naukowców zapewniają im niezbędne wsparcie finansowe, które pozwala na opłacenie pobytu w naszym kraju bez konieczności podejmowania działalności zarobkowej. Dzięki temu stypendyści mogą cały swój czas wolny poświęcić na pracę naukową, która pozwoli im doskonalić swój warsztat badawczy, pogłębić wiedzę z interesującej ich dziedziny, a także mieć swój własny wkład w rozwój polskiej i europejskiej nauki.

Granty naukowe dla młodych naukowców przyznawane przez Centrum Mieroszewskiego zapewniają ponadto swoim beneficjentom możliwość zdobycia nowych, cennych doświadczeń podczas pracy w polskich ośrodkach naukowych, a także nawiązania wartościowych, przydatnych w dalszej pracy naukowej kontaktów z polskimi naukowcami, wykładowcami i badaczami.

Stypendyści zyskują ponadto możliwość lepszego poznania Polski, jej historii i kultury, a także nawiązania przyjaźni z osobami o podobnych zainteresowaniach i spojrzeniu na świat. Zrealizowany w ramach programu stypendialnego projekt przyczyni się natomiast do pogłębiania aktualnej wiedzy oraz lepszego zrozumienia historii, kultury oraz sytuacji politycznej Europy Środkowej i Wschodniej.

Stypendia dla zagranicznych naukowców w Polsce

„Badaj w Polsce”. Program stypendialny dla badaczy z regionu Europy Wschodniej

W tym roku ogłoszony został nabór do drugiej edycji programu stypendialnego „Badaj w Polsce”, skierowanego do naukowców z Europy Środkowej i Wschodniej, zajmujących się tematami o istotnym znaczeniu dla kształtowania wiedzy i tożsamości kulturowej regionu.

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2023 r., a granty naukowe dla młodych naukowców zostały przyznane dla 15 obywateli takich krajów, jak Białoruś, Ukraina, Litwa oraz Rosja. W tym roku Centrum Mieroszewskiego oferuje stypendium w wysokości 6500 zł miesięcznie na okres prowadzonych w Polsce badań, które mogą trwać od 3 do 6 miesięcy, w zależności od wybranego przez stypendystę projektu.

Program „Badaj w Polsce” jest skierowany do cudzoziemców, którzy prowadzą lub planują prowadzić w Polsce badania naukowe tematycznie związane z historią, polityką, stosunkami międzynarodowymi, kulturą oraz szeroko pojętym dziedzictwem narodów Europy Środkowej i Wschodniej. O granty naukowe dla młodych naukowców w ramach programu można ubiegać się, składając wniosek dostępny do na stronie www Centrum Mieroszewskiego. Warto pospieszyć się z aplikacją, gdyż termin składania wniosków upływa 10 września 2024 r.

Źródło i fot.: artykuł partnera

Udostępnij:

lub:

Podobne artykuły

Jak efektywnie przygotować się do matury?

Jednolity System Antyplagiatowy sprawdzi, czy student korzystał z technologii ChatGPT

Rusza rejestracja na VIII Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk”

Wyróżnione artykuły

Popularne artykuły