Chcesz uczyć języka obcego, znaleźć pracę w bibliotece szkolnej, a może planujesz ubiegać się o stanowisko kierownicze w placówce edukacyjnej? W tych i wielu innych przypadkach warto rozważyć zapisanie się na studia podyplomowe z zakresu pedagogiki. W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ich temat.
Kto może się zapisać na studia podyplomowe? Czy pedagogika jest dla ciebie?
Mamy dobrą wiadomość – studia podyplomowe na kierunkach pedagogicznych są tak naprawdę dobrym wyborem dla każdej osoby z wykształceniem wyższym, która wiąże swoją przyszłość z branżą edukacyjną. Co ważne, w wielu przypadkach nie musisz mieć nawet przygotowania pedagogicznego. Jeżeli jednak okaże się ono konieczne, to niektóre placówki umożliwiają studiowanie go razem z wymarzonym kierunkiem, dzięki czemu nie musisz okładać swoich planów zawodowych na później.
Jakie kierunki studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki możesz wybrać?
Jeśli chcesz się zapisać na studia podyplomowe z zakresu pedagogiki, to oferta z pewnością spełni twoje oczekiwania, zwłaszcza jeśli wybierzesz naukę przez internet. Do wyboru masz dziesiątki kierunków, w tym również te obejmujące specjalizacje z zakresu pedagogiki specjalnej, logopedii, wczesnego nauczania języka obcego, terapii, a nawet integracji sensorycznej.
Wśród studiów podyplomowych z pedagogiki znajdziesz takie kierunki jak: bibliotekoznawstwo, organizację i zarządzanie oświatą, korekcję wad postawy, pedagogikę leczniczą, przygotowanie pedagogiczne, oligofrenopedagogikę, tyflopedagogikę i surdopedagogikę (studia z zakresu pedagogiki specjalnej), kompetencje wychowawcze, innowacyjne i kreatywne metody pracy z uczniem czy też nauczanie przedmiotu – biologii i przyrody, chemii, historii, informatyki, techniki, wiedzy o społeczeństwie, geografii i wielu innych. Z pełną ofertą studiów podyplomowych możesz zapoznać się tutaj: studia-pedagogiczne.pl.
Jak wygląda nauka na studiach podyplomowych na kierunkach pedagogicznych?
W przeciwieństwie do licencjatu czy magisterki studia podyplomowe skupiają się na wiedzy i umiejętnościach z konkretnych, często wąskich specjalizacji. Dzięki temu nie musisz brać udziału w ogólnych zajęciach, które nie są związane z wybranym kierunkiem, a zamiast tego możesz poświęcić ten czas na doskonalenie swoich kompetencji, a w niektórych przypadkach – zdobycie wymaganych kwalifikacji (w zależności od studiów podyplomowych, na które się zapiszesz).
W przypadku stacjonarnych studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki nauka wygląda standardowo – uczęszczasz na ćwiczenia i wykłady, a na zakończenie składasz pracę dyplomową. Inaczej jest na kierunkach online, czyli prowadzonych przez internet. Zamiast dopasowywać się do harmonogramu, możesz zapoznawać się z materiałami dydaktycznymi udostępnionymi na platformie e-learningowej, kiedy i gdzie masz akurat czas. To również za jej pośrednictwem przystępujesz do testów cząstkowych i generalnego, a także składasz pracę dyplomową, która jest następnie oceniana przez komisję.
Źródło: artykuł sponsorowany